Mükemmeliyetçiliğin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi ve olumsuz değerlendirilme korkusu ile yetersizlik duygusu tarafından yordanması
Investigation of perfectionism according to various variables and fear of negative evaluation, inferiority feelings
  1. Tez No: 625091
  2. Yazar: BİLGESU BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GONCA ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma üniversite düzeyinde öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeylerinin çeşitli değişkenlere (cinsiyet, ailenin aylık gelir durumu, kendisini mükemmeliyetçi olarak değerlendirme, yakın kişilerin kişiyi mükemmeliyetçi olarak değerlendirmesi, ailedeki mükemmeliyetçi kişi) göre fark gösterip göstermediğini ve olumsuz değerlendirilme korkusu ve yetersizlik duygularının mükemmeliyetçiliği ne düzeyde yordadığını inceleyen bir çalışmadır. Araştırmanın evreni 2018- 2019 yılında İstanbul'da bir devlet üniversitesinde farklı fakültelerde ve sınıflarda öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Örneklem ise küme örnekleme ile belirlenen, 246'sı kadın ve 220'si erkek, toplam 466 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (Kağan, 2018), Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği (Çetin, 2010), Yetersizlik Duygusu Ölçeği (Akdoğan, Ceyhan, 2014) ve demografik verileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde gruplar arası farkların analizinde Bağımsız Gruplar İçin t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve yordama için de Standart Çoklu Doğrusal Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeylerinin, cinsiyete ve ailelerinin aylık gelirine göre farklılık göstermediği; ailede mükemmeliyetçi kişinin olması, kendini mükemmeliyetçi değerlendirme ve çevreden mükemmeliyetçi değerlendirilmeye göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Olumsuz değerlendirilme korkularının ve yetersizlik duygularının mükemmeliyetçiliği yordadığı, yetersizlik duygusunun mükemmeliyetçilik için anlamlı bir yordayıcı olduğu ve en önemli katkıyı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili alanyazından yararlanılarak tartışılmış ve olumsuz değerlendirilme korkusu ve yetersizlik duygularının üniversite öğrencileri üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için farkındalık çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study conducted to investigate perfectionism of university students in terms of gender, family income, whether evaluate themselves perfectionist, whether be considered as a perfectionist by close ones, whether there is a perfectionist in the family and who this perfectionist is. Moreover, in this study it was aimed to examine how the fear of negative evaluation and inferiority feelings of college students are predicted in term of perfectionism. The study universe consists of university students from different faculties and classes in a state university, İstanbul in 2018-2019 academic year. The sample of the study was a total of 466 students, 246 woman and 220 man, who selected by cluster sampling. Data were collected by Frost Multidimensional Perfectionism Scale (Kağan, 2018), Fear of Negative Evaluation Scale (Çetin, 2010), Inferiority Feeling Scale (Akdoğan, Ceyhan, 2014) and Personal Information Form. In the analysis of the data, t Test for Independent Sampling, One Way Variance Analysis and multiple regression analysis were used. As a result of the research, it was found that there is significant difference in perfectionism scores of university students according to presence of a perfectionist person in the family, self-perfectionist evaluation, and being evaluated as perfectionist from close ones; but there is no significant difference in perfectionism scores of university students according to gender and family income. Moreover, it was found that the fear of negative evaluation and the inferiority feelings predicted perfectionism in university students. It was concluded that the feeling of inferiority is a significant predictor of perfectionism and provides the most important contribution. The results were discussed and suggestions were made by using the related literature. The results were discussed by using the related literature and awareness studies were suggested to minimize fear of negative evaluation and inferiority feelings in university students.