İlaçların diğer ilaçlar ile etkileşimlerinin uzman sistem ile belirlenmesi
Determination of the interaction of drugs with other drugs by expert system
  1. Tez No: 625092
  2. Yazar: ANIL ATAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORUÇ RAİF ÖNVURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İlaçların Diğer İlaçlar ile Etkileşiminin Uzman Sistem ile Belirlenmesi konulu bu tezin amacı, iki ilacın aynı anda kullanılması durumunda birbirleri üzerinde oluşabilecek bir yan etkinin önceden tespiti için yapay zeka tabanlı bir uzman sistem geliştirmektir. Neredeyse tüm insanların, hayatının bir noktasında bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmış ya da kullanacak olması gerçeğinin doğurduğu bir problem olan ilaç etkileşimleri, tedbir alınmadığı taktirde kişiyi riskli durumlara sevkedebilir. İlaç kullanımına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmaya çalışırken karşılaşılabilecek ilaç etkileşimleri, kullandığımız ilacın etkisini azaltabilir ya da sağlığımızı tehdit edebilecek ciddi yan etkilere sebebiyet verebilir. Bu uzman sistem sayesinde ilaçların etkin maddelerini görebilir, yan etki durumlarından önceden haberdar olabilir, ilaç besin etkileşimleri hakkında bilgi alabilir, yaşanan bir yan etkinin hangi ilaçtan kaynaklanıyor olabileceği hakkında yapılan tahminden yararlanabilir ya da hastalık semptomu belirterek çözüm olabilecek ilaçlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İncelenen diğer konular ise Yapay Zeka, Uzman Sistem tanımları ve örnekleri, arama algoritmaları ve kelime ayrıştırma yöntemleri hakkında yapılan çalışmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, which is to determine the interaction of drugs with other drugs by expert system, is to develop an artificial intelligence based expert system for the predetermination of a side effect that may occur if two drugs are used simultaneously. Drug interactions, which is a problem caused by the fact that almost all people have or will have consciously or unconsciously used drugs at some point in their lives, may lead them to risky situations unless precautions are taken. Drug interactions that may be encountered when trying to eliminate the situation that causes drug use may reduce the effect of the drug we use or may cause serious side effects that may threaten our health. With this expert system, you can see the active ingredients of the drugs, you can be informed about the side effects in advance, you can get information about the drug-food interactions, you can benefit from the estimation about which drug is caused by a side effect or you can have information about the drugs that can be solved by specifying the disease symptoms. Other topics covered include Artificial Intelligence, Expert System definitions and examples, search algorithms and word separation methods.