Türkiye'de halı sektörünün dış ticaretinin ve rekabet gücünün değerlendirilmesi
The evaluations' competitiveness and foreign trade of the carpet industry in Turkey
  1. Tez No: 625096
  2. Yazar: ALTAN ALPER ERKESİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme, dünyada 1970'lerin sonlarından itibaren ortaya çıkmış, ekonomik, politik, sosyal ve kültürel çevreleri hızlı bir şekilde derinlemesine etkilemiştir. Buna paralel olarak geleneksel ekonomideki korumacılığın son bulması ve teknoloji, iletişim, ulaşımın hızlı gelişmesi, serbest ticaretin ortaya çıkardığı küresel rekabete yeni bakış açıları getirmiştir. Firmalar ülke sınırları içinde rekabet etmenin yanında uluslararası pazarlarda da rekabet etmek zorunda kalmıştır. Artık bir ülkenin ekonomik gönence düzeyini küresel ekonomide başlıca önem arz eden rekabet edebilme gücü ölçmektedir. Bu çalışmada, küreselleşme ve dış ticaret tanımı ve boyutları ele alındıktan sonra rekabet gücü kavramı incelenmiştir. Daha sonra Türk halıcılığın tarihi, Türk halı sektörünün üretimi ve dış ticareti incelenmiş olup Türkiye'nin 2001-2018 yılları arası baz alınarak 57. Fasılda yer alan makina halıların, el dokuması halıların ve kilimlerin Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler yöntemi kullanılarak rekabet gücü ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Globalization has emerged in the world since the late 1970s, and has deeply influenced economic, political, social and cultural environments. In parallel, the end of protectionism in the traditional economy and the rapid development of technology, communication and transportation have brought new perspectives to the global competition of free trade. Firms had to compete in the international markets as well as to compete within the borders of the country. Now, the level of a country's economic sentiment is the measure of competitiveness that is of prime importance in the global economy. In this study, after the definition and dimensions of globalization and foreign trade, the concept of competitiveness is examined. Then the Turkish carpet weaving history, Turkey is examined production and foreign trade of carpet industry in Turkey based on the period between the years 2001-2018, 57 Chapter in the carpet machine is located Revealed of hand-woven carpets and Climates comparative advantages are measured competitiveness using the method of Revealed Comparative Advantage.