Dijital liderlik uygulaması ile öğrenen örgüt ilişkisinin bireysel performansa etkisi
  1. Tez No: 625095
  2. Yazar: SAMİME DERYA ARTÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojik alandaki hızlı değişmeler yönetim uygulamalarını da etkilemekte ve ortaya yeni kavramlar çıkmaktadır. Dijital liderlik, bu bağlamda alan yazına son yıllarda giren kavramlardan birisidir. Bu çalışmada dijital liderlik algısı ile öğrenen örgüt ilişkisinin bireysel performansa etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın temel hipotezi, dijital liderlik uygulama algısı ile öğrenen örgüt ilişkisinin bireysel performansa etkisi üzerinde pozitif yönlü bir ilişki olduğu varsayımıdır. Dijital liderlik algısını belirlemek için Ulutaş ve Arslan (2018) tarafından geliştirilen Bilişim Liderliği ölçeği, öğrenen örgüt algısını belirlemek için Şahin ve diğerleri (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Öğrenen Örgüt Profili ölçeği, bireysel performans algısını belirlemek için ise Karakurum (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanarak geliştirilen Bireysel Performans Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bankacılık sektöründe gerçekleştirilmiştir. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ankete 234 kişi geri dönüş yapmış, 193 katılımcının anketleri kullanıla-bilir nitelikte bulunmuştur. Elde edilen veriler SPSS 25.0 istatistik yazılım programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in the technological field affect management practices and create new concepts. In this context, digital leadership is one of the concepts that have entered the literature in recent years. In this study, the perceptions of digital leadership and learning organization were investigated. The primary hypothesis of the study is the assumption that there is a positive correlation between the perception of digital leadership application and organizational learning. Informatics Leadership Scale developed by Ulutaş and Arslan (2018) was used to determine the perception of digital leadership, Learning Organization Profile Scale adapted to Turkish by Şahin, Çakır and Öztürk (2014), was used to determine learning organization perception, and Individual Performance Evaluation Scale developed and adapted to Turkish by Karakurum (2005) was used to determine the individual performance perception. The research was conducted in banking and finance sector. 234 people participated in the online survey, and the questionnaires of 193 participants were available for analysis. The data obtained were statistically analyzed with SPSS 25.0.