A study on the potential of corporate governance to explain innovation strategies: The case of private universities in Mogadishu
İnovasyon stratejilerinin kurumsal yönetişimi açıklama potansiyeli üzerine bir araştırma: Mogadişu özel üniversiteler örneği
- Tez No: 625097
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma, kurumsal yönetişim ilkelerinin Mogadişu'da özel üniversitelerin inovasyon ve yenilik stratejilerini ne ölçüde açıklama potansiyeline sahip olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada konunun derinlemesine incelenmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi (durum çalışması) tercih edilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme teklerinden kritik örnekleme tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya konu üzerinde bilgi ve tecrübesi olan ve özel üniversitelerde çalışan on üç uzman katılımcı ile yürütülmüştür. Katılımcılardan toplanan birincil verilerin yanında aynı zamanda bilimsel makaleler, dergiler, internet kaynakları ve kitaplar gibi ikincil verilerden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, çalışma evreninde (özel üniversitelerde) inovasyon stratejileri ve kurumsal yönetişim ilkelerinin belli ölçülerde uygulandığını göstermektedir. Özel üniversitelerin Performans raporlarını yalnızca dahili amaçlar için yayınlamaları kurumsal yönetişim açısından yeterli olmamakla birlikte en azından bu konuda az da olsa duyarlılık sahibi oldukları anlaşılmaktadır. Örneklemi oluşturan üniversitelerde insan kaynaklarının“kilit performans göstergeleri”ne sahip tanımlamaların olması, kurumsal yönetişim açısından önemli bir gösterge olarak görülebilir. Bununla birlikte araştırma örneklemini oluşturan üniversitelerin çoğunluğunda kurumsal yönetişimin önemli göstergelerinden biri olan iş tanımları ya yok veya olanlar da yetersiz düzeydedir. Çalışanların iş güvencesi açık bir biçimde yasal prosedürlere bağlanmış değildir. Kurumsallaşmanın gereği olan çalışma koşullarını gösteren kural ve kaidelere ilişkin yazılı prosedürler yeterli değildir. Bunların dışında kurumsallaşmanın gereği olarak üniversiteler sosyal sorunluluk ve sosyal duyarlılık alanında finansal sorunlar nedeniyle rollerinin gereğini yeterince yerine getiremedikleri tespit edilmiştir. Diğer taraftan üniversiteler ve federal hükümetler arasında kurumsallaşmanın gereği olan işbirliği yeterli düzeyde değildir. Bu durum işletmelerin topluma, sosyal ve ekonomik çevrelerine karşı gerekli sosyal sorumluluk duymadıklarını göstermektedir. Araştırmaya katılanların, üniversitelerin düşünsel odağında ve stratejik hedeflerinde pazarın tümü değil, büyük oranda öğrenciye odaklandıkları ortak kanaatini paylaştıkları görülmektedir. Bu durum, kurumların kurumsal yönetişimin ilkelerini, maliyet liderliğini ve odaklanma stratejilerini etkili bir şekilde uygulamaları gereğini göstermektedir. Araştırma, benzer çalışmaların, ülkenin diğer özel üniversitelerde ve Somali Ulusal Üniversitesinde de tekrarlanmasının yararlı olacağını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine to what extent corporate governance principles have the potential to explain the innovation strategies of private universities in Mogadishu. Qualitative research method (case study) was preferred to examine the topic of the study in depth and purposive sampling was used. In the study, the semi-structured interview form used to collect data. The survey carried out with thirteen experts working in private universities who have knowledge and experience on the subject of the study. In addition to the primary data collected from the participants, secondary data such as scientific articles, journals, internet resources, and books also used. The results of the research show that innovation strategies and corporate governance principles applied to a certain extent in the private universities of Mogadishu. They publish their performance reports and policies only for internal purpose but not sufficient in terms of corporate governance. Also, this shows that there is a sensitive about this issue. The existence of identification with“key performance indicators”of human resources in universities seen as an essential indicator in terms of corporate governance. However, some of the private universities use job descriptions to identify the key performance indicators of each staff while others don't' have. When there is a deviation or gap relates to the organizational task, apply disciplinary procedures. Still, when they want to dismiss an employee, they solve through bylaw or culture. Furthermore, the results show that there are aware of applying rules and regulations relative to all staff, but the laws and regulations are not writing but instead oral. Also, the results indicate that the role of the social responsibility of universities is not enough for the local community because of the lack of financial budget. As well, there is no state or national policy that guides how to reduce the unemployment rate of the local community. There is a gap in collaboration among the universities and the federal government. The findings of cost leadership strategies show that most interviewees are aware of this concept, but most of them have no cost leadership strategies. Moreover, results from respondents stated the reason behind to use differentiation strategy is to achieve uniqueness and attracting students. Finally, most respondents indicated that universities seek to target a massive amount of students, market division, and not on specific segments of the market. The study recommends that institutions have to implement the core principles of corporate governance and cost leadership and focused strategies effectively. Finally, the research suggests similar studies have to conduct in other private universities within different regions in the country for further research or study and also Somali National University.