Ekstrüzyonda profil faktörünün ekstrüzyon kuvvetine ve ekstrüzyon edilebilirliğe etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of profile factor on extrusion force and extrusability in extrusion
  1. Tez No: 625112
  2. Yazar: MURAT KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu teorik çalışmanın amacı, talaşsız şekillendirme yöntemlerinden biri olan ekstrüzyon işleminde, profil şeklinin ekstrüzyon kuvvetine ve ekstrüzyon edilebilirliğe etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada önce ekstrüzyon yöntemleri üzerinde durulmuş ve bu yöntemler anlatılmıştır. Ekstrüzyon takımlarına değinilmiş ve metallerin ekstrüzyon edilebilirliği üzerinde durulmuştur. Araştırmanın Önemli kısmı olan, ekstrüzyon uygulamalarında profil şeklinin ekstrüzyon kuvvetine etkileri geniş bir şekilde incelenmiştir. Profil şeklinin, ekstrüzyon kuvveti ve ekstrüzyon hızıyla olan ilişkileri üzerinde durulmuştur. Ekstrüzyon kuvvetinin profil şeklinden nasıl etkilendiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this theoretical study is to investigate the effects of profile shape on extrusion strength and extrudability in extrusion process, which is one of the chipless forming methods. In this study, firstly, extrusion methods are emphasized and these methods are explained. Extrusion sets are mentioned and the extrudability of metals is emphasized. The important part of the research, the effects of profile shape on extrusion force in extrusion applications have been extensively studied. The relationship between profile shape and extrusion force and extrusion speed is emphasized. It has been tried to determine how the extrusion force is affected by the profile shape.