Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri finansal raporlama sistemlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the financial reporting systems of people's republic of China and the United States of America
  1. Tez No: 625115
  2. Yazar: YASEMİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BOYDAŞ HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Birden fazla ülkede faaliyet gösteren çok uluslu işletmeler farklı ülkelerde faaliyet gösterdiklerinden dolayı, ülkeler arasında değişiklik gösteren muhasebe uygulamalarıyla karşılaşmaktadırlar. Çok uluslu işletmelerin karşılaştığı finansal raporlamaları etkileyen sebepler arasında; ekonomik yapı, siyasi şartlar, vergi yasaları, uygulanan muhasebe standartları, farklı muhasebe raporlamaları, finansal raporların değişik bir para birimi üzerinden hazırlanması, transfer fiyatları, enflasyon, kaliteli iş gücü ve kültür gibi etkenlerin finansal raporlamaların sonuçlarını değiştirdiği görülmektedir. Dünyadaki teknolojik gelişmelerin giderek yaygınlaşması ve ekonomik faaliyetlerin çeşitliliği, kayıt tutma tekniklerinin standardizasyonunu gerektirmekte ve tekdüzen muhasebenin gerekliliğini giderek daha fazla vurgulamaktadır. Günümüzde, farklı ülkelerde faaliyet gösteren ve bu nedenle birden fazla ülkede kayıt tutan firma sayısı az değildir ve bu sayı giderek artmaktadır. Tekdüzen muhasebe kavramı, sermayenin serbest dolaşımının altyapısının en önemli unsurlarından biridir. Ortak muhasebe standartlarının birleşme ve uluslararası şirketlerin, borsaların, yatırımcıların performansı üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu çalışmada, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret rekabetinin sonucu olan finansal faaliyetlerinin, finansal tablo raporlamalarına etkileri değerlendirilecek ve karşılaştırılacaktır. Çin Halk Cumhuriyeti Genel Kabul Muhasebe İlkeleri (PRC GAAP) finansal raporlama standartları ve Amerika Birleşik Devletleri Genel Kabul Muhasebe İlkeleri (US GAAP) mali tablolarına göre kapsamlı örnek finansal tablolar incelenecek ve ayrıntılı analiz yapılacaktır. Hazırlanacak olan bu değerlendirmenin ve karşılaştırmanın amacı finansal tabloları kullanacak olan tüm kullanıcıların karar verme ve yatırım yapma kararlarına daha doğru, güvenilir ve şeffaf bilgiyi sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılacak olan çalışmada, mali tablolardan bilanço ve gelir tablosu kullanılacaktır. Her iki raporlama sistemine ait bilanço ve gelir tablosu kalemleri incelenecek ve arasında değişiklik olan kalemler birbirileri ile karşılaştırılacak, değişiklik olan kalemlerle alakalı karşılaştırma yapılacak ve sonuçları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Since multinational companies doing business in different countries, they face different accounting practices which changing country to country. There are various reasons that affect the financial reporting faced by multinational enterprises such as economic structure, political conditions, tax laws, applicable accounting standards, different accounting principles in different currencies, transfer prices, inflation, qualified manpower and culture. These factors change the results of financial reporting. The increasing spread of technological developments in the world and the diversity of economic activities necessitate the standardization of record keeping techniques and increasingly emphasize the necessity of uniform accounting. Today, the number of firms operating in different countries and thus holding records in more than one country is not small and this number tends to increase gradually. The concept of uniform accounting is one of the most important elements of the infrastructure of the free movement of capital. Common accounting standards have a positive impact on the performance of mergers and transnational companies, stock exchanges, investors. In this study, the effects of financial activities will be evaluated and compared between financial reporting system of United States of America and The People's Republic of China which are the one of the largest two economies in the world. Comprehensive sample financial statements will be reviewed and detailed analyze will be made according to the People's Republic of China General Accepted Accounting Principles (PRC GAAP) financial reporting standards and The United States of America General Accepted Accounting Principles (US GAAP) financial reporting standards and will be summarized as a comparative table for reference of the business life. The purpose of the work of this comparison and evaluation is to provide accurate, reliable and transparent information to the decision makers and all kind of users who will use the financial statements. For this purpose, both balance sheet and income statement will be used. Different items will be compared with each other from different financial system's balance sheet and income statement. Changes will be made in relation to the items and the results will be evaluated.