Elit güreşçilerde bilinçli farkındalık, sürekli optimal performans duygu durumu, spora katılım motivasyonu ve stres düzeylerinin incelenmesi
Examination of the mindfulness, dispositional flow state sport participation motivation and stress levels of elite wrestlers
- Tez No: 625116
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KOLAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit olarak spor yapan güreşçilerde bilinçli farkındalık, sürekli optimal performans duygu durumu, spora katılım motivasyonu ve stres düzeylerinin incelenmesidir. Bu çalışmada betimsel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleme modeli kolayda örnekleme modelidir. Araştırmanın örneklem sayısı 140 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan elit sporculardan 93'ü serbest, 47'si grekoromen stilde güreşen güreşçilerdir. Araştırmaya katılan katılımcıların 37'si kadın sporcudan oluşurken 103'ü erkek sporcudan oluşmuştur. Araştırmada yer alan katılımcıların yaşları 17 ile 38 arasında olup yaş ortalaması ise 22,06±3,39 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak "Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Sürekli Optimal Performans Duygu Durumu-2 Ölçeği, Depresyon, Anksiyete Stres Ölçeği ve Sporda Güdülenme ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi ve Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 17 programında gerçekleştirilmiş olup anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan erkek ve kadın sporcuların bilinçli farkındalık ölçeğinden elde ettikleri puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05).Araştırmaya katılan sporcuların spor yaşı ile bilinçli farkındalık puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the mindfulness, dispositional flow state, sport participation motivation and stress levels of elite wrestlers. The sampling model of the research was easy sampling model. The research consisted of 140 wrestlers. 93 of the elite athletes who participated in the study were freestyle wrestlers and 47 of them were wrestlers in Greco-Roman style. While 37 of the participants were female athletes, 103 of them were male athletes. The ages of the participants were between 17 and 38 and the mean age was 22.06 ± 3.39. In the research, Mindfulness Scale, Dispositional Flow State Scale-2, Depression, Anxiety Stress Scale and Sport Motivation Scale (SMS) were used as measuring tools. Descriptive statistics, independent groups t-test and Pearson correlation analysis were used in the analysis of the data obtained from the study. Data analysis was done via SPSS 17 program and the level of significance was determined as 0.05. A statistically significant difference was found between the mean scores obtained from the mindfulness scale of the male and female athletes participating in the study (p0.05). There was no statistically significant relationship between the age of the athletes participating in the study and the mean age of mindfulness (p>0.05).