Makedonya'da Osmanlı egemenliğinin kurulması
The Establishment of Ottoman rule in Macedonia
  1. Tez No: 62512
  2. Yazar: HATİCE ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET 13. yüzyılın başlarında IV. Haçlı seferi sonucu Bizans Devleti'nin yıkılması üzerine, Bizans'ın Makedonya topraklarında Selanik merkez olmak üzere bir Frank krallığı kurulmuştu. Bu krallığın kısa ömrü boyunca Haçlılar bölgenin hakimiyeti için Bulgarlarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Daha sonra bu hakimiyet mücadelesine Epir ve İznik Grek Devletleri de katılmışlar, sırayla bölgeye hakim olmuşlardı. Nihayet 1261'de Bizans'ın yeniden ihyası ile Makedonya tekrar Bizans idaresine girdi, yüzyılın sonlarına doğru kuzeyden Sırplar bölgeyi işgal etmeye, sınırlarını güneye doğru Bizans'ın aleyhinde genişletmeye başladılar. 1347'ye gelindiğinde ise Stephan Duşan idaresi altında Sırplar Selanik dışında hemen hemen bütün Makedonya'yı ele geçirmişlerdi. Stephan'ın bu başarısında Bizans iç savaşlarının büyük bir etkisi olmuştu. Bu iç mücadeleler aynı zamanda Osmanlıların Avrupa'ya geçmesinde de büyük bir etkendi. İlk etapta Kantakuzenos'un müttefiki olarak Avrupa'da akınlar yapan Türkler Osmanlı şehzadesi Süleyman Bey'in 1352'de Gelibolu'yu alması ile burada yerleşmeye başladılar. Osmanlıları Avrupa'dan atabileceğine inanılan tek güç Stefan Duşandı ve o da 1355'de ölünce imparatorluğu dağılmış, Balkanlarda Osmanlılara mukavemet edebilecek tek bir güç kalmamıştı. Osmanlılar kısa sürede ilerlediler. 1371 Meriç savaşı ile Makedonya'nın yeni efendilerinin kimler olacağı ortaya çıkmıştı: Osmanlılar. I. Murad zamanında Makedonya'nın büyük bir kısmı fethedilmiş ve iskanına başlanmıştı. Bu fetihler ve iskan I. Bayezid zamanında devam etti. Ancak 1402'deki talihsiz Ankara savaşı Osmanlı Devletini şehzade mücadeleleri içine sürüklemişti. Bu mücadeleler sırasında Makedonya'nın bir kısmı Bizans'a geri verildi. Fakat Bizans, buraları elinde fazla tutamadı. Henüz şehzadeler arasında mücadeleler sona ermeden Selanik dışında Bizans'a verilmiş olan Makedonya toprakları geri alınmıştı. Selanik'in alınması ise 1430'da Sultan II. Murad tarafından gerçekleştirildi. Selanik'in fethi Makedonya'da mukavemetin sonunu belirlemişti. 1444'de Varna ve 1448'de Kosova zaferlerinden sonra Makedonya artık bir Osmanlı toprağı idi. 150
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of the destruction of Byzantium in the crusades at the beginning of the 13n century, a Frankish Kingdom was established in Macedonian lands with Thessaloniki as the center. During the kingdom's short life, the crusaders were forced to struggle with the Bulgarians for control of the area. Later the Greek states in Epirus and Nicea also joined in the struggle for control, each in turn ruling the area. In the end, in 1261, with the newly revived Byzantines, Macedonia again came under the north began to occupy the area and to spread to the south against the Byzantine borders. Thus, from 1347 onward, except for Thessaloniki, Serbs took over almost all of Macedonia under the administration of Stephan Dusan. Stephan's successes were made easier by the interdynastic wars of the Byzantines. At the same time, these inner struggles had a great influence on the Ottoman passing into Europe. First, as Cantakuzenos's elite, the Turks who were making raids into Europe, began to settle there with the Ottoman prince Süleyman Bey's taking of Gelibolu in 1352. Stephan Dusan was the only power strong enough to through the Ottomans out of Europe. With the dividing of his empire at his death 1355, there was no surviving power to resist the Ottomans in Balkans. In a short period of time, the Ottomans moved ahead. With the Battle of Maritsa, the ones who would be Macedonia's new masters arose: the Ottomans. During the reign of Murad I most of Macedonia was conquered and began to be settled. In Bayezid I's reign these conquests and habitations continued. But unlucky Ankara war dragged the Ottoman state into a struggle among the princes. During the course of these struggles, Macedonia was returned in part of Byzantium. But Byzantium was not able to hold them for long. Just before the struggles among the princes was finished, they took back the Macedonian lands that had been given to Byzantium. However the taking of Thessaloniki was realised by Sultan Murad II. The conquest of Thessaloniki proved to be the end of resistance in Macedonia. After victories at Varna in 1444 and at Kosovo in 1448 Macedonia was in truth Ottoman land. 151