Atatürk dönemi Balkanlardan Trakya bölgesine göçler: Makedonya örneği
Migrations from the Balkans to the Thrace region during Ataturk's period: The case of Macedonia
- Tez No: 914661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EDİP ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Balkan coğrafyası tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan jeopolitik ve jeostratejik olarak önemli bir bölgedir. Osmanlı Devleti'nin Balkan coğrafyasındaki egemenliği, bölgede hem kültürel hem de sosyal yapıyı derinden etkilemiştir. Zira Türklerin Balkanlara yerleşmesi, yalnızca fetih hareketleri ile değil uzun vadeli istimalet politikasıyla mümkün olabilmiştir. Balkan coğrafyasının demografik yapısını doğrudan etkileyen bu politika, bölgesel yapının değişmesinde de etkili olmuş ve bu sayede beş buçuk asır süren Balkan hâkimiyeti sağlanmıştır. Balkanlar'daki Türk varlığı, özellikle 19. yüzyılda, Osmanlı Devleti'nin zayıflaması ve ulusal bağımsızlık hareketlerinin güçlenmesi ile ciddi bir dönüşüm geçirmiştir. Özellikle 93 Harbi'nin Osmanlı Devleti tarafından mağlubiyetle sonuçlanması, Balkanlarda hâkimiyetin büyük ölçüde yitirilmesine neden olmuştur. Akabinde meydana gelen Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı, Balkanlardan yoğun Türk nüfusunun Anadolu'ya ve dahi Trakya bölgesine göç etmesine zemin oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması sonrasında da devam eden göç hareketleri, Türk Milli Mücadelesinin askeri safhasının zaferle sonuçlanması ile uluslararası Lozan Konferansı'na taşınmıştı. Lozan çerçevesinde değerlendirilen mübadele resmi olarak Türk ve Yunan nüfus değişimini ihtiva etmekteydi. Bu süreçte, milyonlarca insan yerinden edilerek yeni yerleşim alanlarına, özellikle Türkiye'ye göç etmişti. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk dönemlerinde, Makedonya bölgesinden Trakya bölgesine gerçekleştirilen göçlerin 3 ayrı dönemde meydana geldiği tespit edilmiştir. İlk göç hadisesi 1923-1933 yılları arasında olup sirkülasyonun en yoğun yaşandığı dönemdir. İkinci dönem 1934-1935 yılları üçüncü dönem ise 1936-1938 yıllarını kapsamaktadır. Trakya bölgesinde Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illeri Makedonyalı Türklerin ilk göç ettiği sahalar olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kapsamda gerçekleştirilen göçlerin sayısal verileri elde edilmeye çalışılmış, farklı görüşlerin ışığında bir nüfus tahmin tablosu oluşturulmuştur. Bu verilerin elde edilmesinde Cumhurbaşkanlığı arşivleri, Resmi Gazeteler, Yerel-Özel Gazeteler, Meclis Zabıt Cerideleri, sözlü mülakatlar ve Nüfus tahmin projeksiyonlarından istifade edilmiştir. Bu Çalışma, Makedonya'dan Türkiye'ye göç eden Muhacirlerin nüfus ve yerleşim hareketlerini ve sosyal hayata entegre olma süreçlerini tespit etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Balkan geography is a geopolitically and geostrategically important region that has hosted various civilizations throughout history. The sovereignty of the Ottoman Empire in the Balkan geography deeply affected both the cultural and social structure in the region. The settlement of Turks in the Balkans was made possible not only through conquest movements but also through a long-term policy of settlement. This policy, which directly affected the demographic structure of the Balkan geography, was also effective in changing the regional structure, and thus, five and a half centuries of Balkan domination was ensured. The Turkish presence in the Balkans underwent a serious transformation, especially in the 19th century, with the weakening of the Ottoman Empire and the strengthening of national independence movements. Especially the defeat of the Ottoman Empire in the 93rd War led to the loss of sovereignty in the Balkans to a great extent. The ensuing Balkan Wars and World War I paved the way for the migration of large Turkish populations from the Balkans to Anatolia and even to the Thrace region. The migration movements, which continued after the establishment of the Republic of Turkey, were brought to the international Lausanne Conference after the military phase of the Turkish National Struggle ended in victory. The exchange, which was evaluated within the framework of Lausanne, officially involved the exchange of Turkish and Greek populations. In this process, millions of people were displaced and migrated to new settlements, especially to Turkey. In the early period of the Republic of Turkey, it has been determined that the migrations from Macedonia to the Thrace region occurred in 3 different periods. The first migration event took place between 1923-1933 and was the period when the circulation was the most intense. The second period covers the years 1934-1935 and the third period covers the years 1936-1938. In the Thrace region, Edirne, Tekirdağ and Kırklareli provinces stand out as the areas where Macedonian Turks first migrated. In this context, an attempt has been made to obtain the numerical data of the migrations and a population estimation table has been created in the light of different opinions. In obtaining this data, Presidential archives, Official Gazettes, Local-Private Newspapers, Parliamentary Minutes, oral interviews and Population estimation projections were utilized. This study aims to determine the population and settlement movements of Muhajirs who migrated from Macedonia to Turkey and the processes of their integration into social life.