Çivi yazılı Boğazköy belgelerinde adı geçen Masa ülkesi ve kenti
The City and country of Masa which is mentioned in the documents of Boğazköy writter in cuneiform
  1. Tez No: 62514
  2. Yazar: İLKNUR TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
136 ÖZET Bu çalışmada, çivi yazılı Boğazköy belgelerinde adı geçen, Masa Ülkesi ve Kenti'nin tarihi kimliği, coğrafi konumu, Hitit Devleti ve o devrin Anadolusunda bulunan diğer ülke ve kentler ile olan siyasi ilişkileri incelenip, elde edilen tarihi bilgiler değerlendirildikten sonra; bu konuda çalışmalar yapmış bilimadamlarının görüşleri de eklenerek, tüm bu bilgiler, belli bir plan doğrultusunda sunulmuştur. Mala Ülkesi ve Kenti bu çalışmada, Anadolu'nun kuzey batısında, Bursa İli (Gr. Pruşa) merkez olmak üzere, klasik devirlerdeki Misya ve Bithynia bölgelerinin de bir kısmını içine alan bir bölgeye lokalize edilmiştir. Bu ülke ve kentin en yakın sınır komşuları ise, belgelerde adı en çok onunla birlikte geçen Karkisa Ülkesi ve bizim tarafımızdan Kapıdağ Yarımadası'nın güneybatısında yer alan Erdek İlçesi (Gr. Artake) ve civarına yerleştirilen Arduka Ülkesi'dir. Mala Ülkesi ve Kenti, Orta Hitit Devri ve İmparatorluk Devri'ne tarihlenen belgelerde yer alır. Tarihi belgelere göre, Orta Hitit Devri krallarından II. Tutfıaliia, I. Arnuyanda, III. Tuthaliia; İmparatorluk Devri krallarından ise, I. Suppiluliuma ve II. Mursili, Hitit eyaletlerine karşı yaptığı saldırılarla bir tehdit oluşturan Mala Ülkesi ve Kenti'ni, Hitit Devleti'nin sınırları içerisine katabilmek için, birçok askeri137 operasyon düzenlemişlerdir. Ancak Masa Ülkesi ve Kenti, Kral II. Muuatalli döneminde gerçekleştirilen bir sefer ile Hitit Devleti'ne bağlanmıştır. Hitit Devleti ve Masa Ülkesi arasında yapılan bir savaşın izlerini, Hitit folkloründe de görmekteyiz. Gurlamaca Kenti tanrısı İjari adına yapılan bayram töreni sırasında gerçekleştirilen kültsel bir savaş oyununda, Masa Kenti halkı ve Hatti Kenti halkı olarak adlandırılan gençler karşı karşıya gelip savaşırlar. Savaş, bronz silahlar ile savaşan Hatti Kenti halkının kamış silahları ile savaşan Masa Kenti halkını yenmesi ile sonuçlanır. Mala Kenti halkı esir edilip, tanrıya teslim edilir.
Özet (Çeviri)
138 SUMMARY In this study the city and country of Ma$a which is mentioned in the documents of Boğazköy writter in cuneiform also mentioned about it's geographic situation and historic identity, The Hittite State and it's political relations with other countries and cities which are situated at that time in Anatolia is examined after having been considered and the scientists considerations who have made studies of that field also have been added then all this knowledge is presented according to a determined plan. The city and country of Ma$a in this study is located in a region which is in the northwest of Anatolia The city of Bursa (Gr. Pruşa) as a center including a part of Misya and Bithynia region in the classical ages. The nearest frontier neigbours of this city and country are the country of Karkisa which is mentioned with Malta and corresponded with the country of Arduka which is now located in the southwest of peninsula of Kapidag the city of Erdek (Gr. Artake) The city and country of Ma&a is found in the documents of middle Hittite Age and Hittite Empire Age. From the age of middle Hittite the kings of Tuthalija II, Arnuyanda I and Tutftaliia III, from the age of Empire the kings of Suppiluliuma I and MurSili II have organized many military operations to add the city and country of139 Masa in the borders of Hittite State which is a threat for the attacts against the states of Hittite. However, the city and country of MaSa is tied to Hittite state after the campaing in the period of King Muuatalli II. The traces of a war between Mas' a and Hittite can possibly be seen in the Hittite folklore. During a ceremony.for the honour of îjari the God of the city of Gur§ama£a in a cult game which is actualized live, The people of the city of Masa and the city of Hatti make war semboîfcally. The war is concluded with the glory of fjatti that defended with bronze weapons against pipes. The people of MaSa city are made slaves and given to God.