Gayrimenkul sertifikalarının blokzincir ile entegrasyonu
Integration of blockchain technology in real estate certificates
- Tez No: 625142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT FERHAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Blokzincir, sahip olduğu özellikler ve nitelikler bağlamında özellikle de transistör ve internetin keşfinden sonraki en önemli teknolojilerden biri olarak görülmektedir. Blokzincir ve uzantısı olan araçlar; pek çok sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de kendisine uygulama alanları bulmaktadır. Bu doğrultuda gayrimenkul sertifikalarında kullanımının ortaya konulması bu araştırmanın temel amacıdır. Gayrimenkul piyasasının kendine has doğası ve yapısı; şeffaflığı ve güvenirliği zorunlu kılmaktadır. Bu zorunluluğun yerine getirilmesi ve devlet birimlerinin bu konudaki yükünün azaltılması blokzincir ile mümkün olabilmektedir. Gayrimenkul sertifikalarında blokzincir teknolojisinin kullanımı; sektörde kullanılabilecek akıllı kontratlar, belge toplama, transfer kodu ile ödeme yapabilme, zaman kayıplarının önüne geçme, şantiye ve inşaat verimliliğini arttırma, kitlesel fonlama ve paylaşım ekonomisinin düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi ile birlikte tapu kayıtlarının güvenliği noktasında da önemlidir.
Özet (Çeviri)
Blockchain is one of the most important technologies after the discovery of the transistor and internet. Blokchains and their qualifications also find application areas in the real estate sector. In this respect, the main purpose of this research is to reveal its use in real estate certificates. The unique nature and structure of the real estate market necessitates transparency and reliability. By fulfilling this obligation and reducing the burden of government units on this issue, it is possible with blockchain. The use of blockchain technology in real estate certificates is also important in terms of smart contracts, document collection, payment by transfer code, prevention of time losses, increasing construction site and construction efficiency, mass funding