Bağımsız denetim kuruluşlarının yayınlanan şeffaflık raporları üzerine bir araştırma
A study on the transparency reports of independent audit firms
- Tez No: 625141
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTUĞ BİÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 88
Özet
Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşların (KAYİK) denetiminde bulunan denetim kuruluşunun şeffaflık raporlarını ilgililer ile paylaşmaları bir zorunluluktur. Şeffaflık raporlarının denetim kuruluşunun iç kontrol yapısının anlaşılması için ayrıca önem taşımaktadır. Denetim kuruluşları ile anlaşacak özel şirketlerin, yayınlanmış olan bu şeffaflık raporları ışığında kendi şirket yapılarına uygun bir denetim kuruluşu ile anlaşmaları beklenmektedir. Kalite, denetim için ayrılmaz bir yapıdır. Bu durumda şeffaflık raporlarında kalite unsuruna ayrı bir önem verilmesi gerekir. Şeffaflık raporlarında bu kalite unsuru kalite kontrol sistemi başlığı altında gösterilmektedir. Denetim kuruluşlarına verdikleri finansal tablo denetimleri ve diğer denetim hizmetlerinin kontrollerinin yapılmış olduğunu görmek müşteri açısından güven taşıyacaktır. Muhasebe skandallarından sonra denetimin kalitesine daha çok dikkat edilmeye başlanmış olup yapılan araştırmada da bu gözükmektedir. Yapılmış olan bu çalışmada veriler Kamu Gözetimi Kurumu sayfasından alınmış olup tüm bağımsız denetim kuruluşlarına ulaşılmıştır. Bu elde edilen veriler ışığında şeffaflık raporunda bulundurulması gereken asgari unsurlar tüm KAYİK denetiminde bulunan denetim kuruluşlarına ait şeffaflık raporları ayrı ayrı incelenmiştir. Bununla ilgili diğer denetim kuruluşları ile asgari unsurlar başlıkları altında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is obligatory that audit firms under the supervision of Public Interest Institutions share the transparency reports with the related parties. Transparency reports are also important for understanding the audit firm's internal control structure. In the light of these transparency reports, it is expected that the private companies that will agree with the audit firms will agree with an audit firm in accordance with their own company structures. Quality is an integral whole for inspection. In this case, transparency reports should also be given special importance to the quality element. This quality is shown in the transparency reports under the title of quality control system. It will be confident for the customer to see that the financial statements audits and other audit services provided by the audit firms have been made. After the accounting scandals, more attention was paid to the quality of the audit and this appears in the research. In this study, data were used on the Public Oversight Board page and all independent audit firms were reached. In the light of these data, the minimum requirements in the transparency report were examined separately for the transparency reports of all audit firms under the PIE. A comparison was made with other audit firms under the headings of minimum elements.