Yeni bir akademik disiplin olarak tarımsal iletişim: Türkiye bağlamında bir araştırma
Agricultural communications as a new academic discipline: A study in the context of Turkey
  1. Tez No: 625155
  2. Yazar: DERYA NİL BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarımsal iletişim, iletişim ve tarım literatürünün bir parçası olarak ortaya çıkan tarım, gıda, doğal kaynaklar, çevre sistemleri ve kırsal konularla ilgili disiplinlerarası bir sosyal bilim alanıdır. Tarımsal konular olarak kısaca ifade edilen bu alanda, gıda, bitkisel lif üretimi, hayvancılık, yenilenebilir enerji ve tüm kırsal konular, doğal kaynaklar ve çevre sistemlerini içerecek şekilde geniş bir yelpazede tanımlanmaktadır. Aynı zamanda alana, tarım ve tarıma bağlı endüstriler ile ilgili kamuoyunda endişeye neden olan genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO), nişasta bazlı şeker (NBŞ), pestisit, hayvan klonlama, iklim değişikliği veya obezite gibi gıda, tarım ve sağlık konularına ilişkin konular dahildir. Tarımsal yayım, tarımsal eğitim, tarımsal okuryazarlık, tarımsal savunuculuk ile tarım, gıda, doğal kaynaklar, çevre sistemlerinde risk ve kriz yönetimi tarımsal iletişimin başlıca alanlarıdır. Tarımsal hedef kitleler ve tarımsal olmayan hedef kitleler ile birlikte genel halka yönelik tarımsal konularla ilgili bilginin üretilmesi ve kamuya duyurulması çalışmalarını içeren tüm iletişim çalışmaları ve araştırmalarını kapsamaktadır. Bu çalışma, yeni bir akademik disiplin olarak tarımsal iletişimin tanıtılması amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca çalışmanın araştırma bölümünde, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin (Türkşeker) özelleştirilmesi haberleri, ulusal gazetelerdeki haber çerçevelerinin belirlenmesi amacıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agricultural communications is an emerging interdisciplinary field of social sciences related to communication and agriculture literature. Also it is all kinds of communication activities that regulate the relations between human beings and agriculture, food, natural resources and environmental systems. In this field agricultural communications, which is briefly described on agricultural issues includes agriculture, food, natural resources, environmental systems and rural development. Besides, this area includes topics related to food, agriculture and health issues such as genetically modified organisms (GMOs), starch based sugar (SBS), pesticide, animal cloning, climate change or obesity which cause public concern about agriculture and agriculture related industries. The main areas of communication studies and researchs in emerging field are agricultural extension, agricultural education, agricultural literacy and advocacy, risk and crisis management of agriculture, food, natural resources. In these fields, agricultural communications aims to reach agricultural and non-agricultural audiences and general public as well. This study was prepared to introduce agricultural communications to Turkey as an new academic discipline. Also as part of this study, news coverage of the privatization of Turkiye Seker Fabrikalari A.S. (Turkseker) were analyzed to determine frames in national newspapers.