Mehter musikisi, bestekar mehterler ve Türk müziğine katkıları
Mehter music, composer mehters and contributions to Turkish music
  1. Tez No: 625156
  2. Yazar: BURAK USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Çalışma kapsamında genel olarak öncelikle mehter müziği ele alınmış olup ardından bestekar mehterlerden bahsedilerek, mehter takımının ve bestekar mehterlerin Türk müziğine olan katkıları ele alınmıştır. Bütün bu konuları ele alan çalışma beş farklı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Osmanlı Devleti'nin askeri müzik topluluğu olan mehterin tarihçesi, genel olarak mehter teşkilatı, teşkilatın önemi ve görevlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, mehter takımının özel giysileri tek tek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, mehterhanenin çalgıları, müziği ve müziği sunuş adabı ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde mehter takımının müziği ve Türk müziğine olan katkıları ele alınırken bestekar mehterler, mehterhanenin geçirdiği süreçler ve günümüz mehter takımlarından bahsedilmiştir. Son olarak da konuyla ilgili değerlendirme yapılarak tez nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the study, firstly mehter music was discussed firstly and then composer mehters were mentioned and contributions of mehter team and composer mehters to Turkish music were discussed. The study, which deals with all these issues, consists of five different sections. In the first chapter, the history of the mehter, the military music group of the Ottoman Empire, the mehter organization in general, the importance and duties of the organization are mentioned. In the second part, special clothes of mehter team are discussed one by one. In the third chapter, the instruments, music and the presentation manners of the mehterhane are presented. In the fourth chapter, while the music of mehter team and its contributions to Turkish music are discussed, composer mehter, the processes of mehterhouse and contemporary mehter teams are mentioned. Finally, the thesis was finalized by making an evaluation on the subject.