1789'dan 2020'ye Fransa'nın göç politikaları
French immigration policy: 1789 to 2020
  1. Tez No: 625175
  2. Yazar: RUKİYE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışma geçmişten günümüze Fransa'nın göç politikasını yansıtmayı ve seçilmiş dört ülke ile yapılacak kıyaslamalar üzerinden Fransa'nın göç politikaları açısından nerede durduğunu göstererek Türkiye için bir inceleme ve düşünme alanı sunmayı amaçlamıştır. Çalışmada Fransa ve göç üzerine yazılmış temel eserler taranmıştır. İlgili ikincil kaynaklar, bu bağlamda kitaplar, İngilizce makaleler incelenmiş, Fransız devletinin resmi dökümanları irdelenmiş, internet ortamında erişilebilen kaynaklar taranmıştır. Gerek göçmen tarafının gerek devlet tarafının pozisyonları bu kaynaklar aracılığıyla ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bir diğer aktör olan AB'nin yayınları incelenmiştir. Ayrıca bu konuda yapılmış araştırmalar incelenmiştir. Araştırma sonuçları, göç politikaları yapımına 1945 yılında başlayan Fransa'nın o dönemlerde oldukça esnek bir yaklaşımın hâkim olduğunu ancak 1990'lardan sonra ülkeye girişin gittikçe zorlaştırıldığını göstermiştir. Göçmenlere yönelik olarak, istihdam ve barınma açısından entegrasyon politikalarında eksiklikler tespit edilmiştir. Bu eksikliklerde Fransa'nın tarihsel deneyimleri ve buna bağlı olarak benimsenmiş cumhuriyetçi ilkeler konusundaki katı tutumun payı olduğu görülmüştür. Ayrıca bu hususlarda göçmen tarafının talep ve ihtiyaçlarının anlaşılmasına yönelik çabaların arttırılması gerektiği tespit edilmiştir. Avrupa Birliği bağlamının göç politikalarına henüz yeterince etkisi olmadığı, Fransa'nın da ortak göç politikaları açısından pozisyonunun net olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reflect previous and contemporary French immigration policy and to provide an area of exploration and reflection to Turkish reader by way of showing the position of France in terms of immigration policies through the comparison of four selected countries. Within the scope of the study, I benefited from essential works on France and immigration. I examined secondary sources, such as books, English articles as well as French official documents. I used resources available on the internet. I tried to uncover the positions of both immigrants and the French state through the examination of these sources. I also benefited from the publications of another main actor in terms of common migration policy. In addition to these, I analyzed research conducted on the topic of French immigration policy. The results of this study demonstrated that France had a very flexible approach in migration policies starting in 1945, but it became more difficult to enter the country after 1990s. There were deficiencies regarding immigrant integration policies on issues such as employment and accommodation. These shortcomings of the French state are partly due to France's historical experiences as well as her strict attitudes towards the republican principles adopted accordingly. In addition, there should be more efforts to better understand the demands and needs of the immigrants. The European Union context has not yet had enough impact on migration policies of the Member States, and France's position in terms of common migration policies is not clear.