Liderlerin sözsüz iletişim ve imajının, çalışanların liderlik tarzı algısı ve iş performansı üzerine etkisi: Özel sektör çalışanları üzerine bir araştırma
The effect of nonverbal communication and image of leaders on employee leadership style perception and job performance: A research on private sector employees
- Tez No: 625174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANDİDE ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma hayatımız sürekli değişken veriler ve büyümeyi hedefleyen bir arzu üzerine kuruludur. Şirket gelişimin gerçekleşmesi için teknolojilere veya yeteneklere ihtiyaç vardır. Fakat asıl ihtiyaç olan ise teknolojiler ve mükemmel yetenekler arasında unutulup giden iletişimdir. İletişim becerisine sahip olan bireyler veya yöneticiler her zaman hem kurumunu hem de kendilerini bir adım öne atacaklardır. İletişim denildiğinde sadece sözler ve yazılardan bahsetmek iletişim eksikliğine bir kanıt olacaktır. Gerek sosyal hayatımızda gerek çalışma hayatımızda sözsüz iletişimi çoğu zaman görmezden gelir ve bunları analiz etmeyi es geçeriz. Fakat sağlıklı iletişim kurmak için sözlerden çok ses tonu, yüz ifadeleri ve beden hareketleri de iletişim kaynakları olarak kullanılmaktadır. Aslında sözler ve yazılardan daha çok doğal anlamlar çıkarılabilecek sözsüz iletişim kaynağı, bu çalışmanın ana temalarından biri olmuştur. Sözsüz iletişimin insanlarda bıraktığı izleri analiz etmek içinde imaj kavramının önemine bu araştırma dikkat çekilmiştir. Araştırma kısmında ise bu yönde analizler yapılmıştır. Özel sektör çalışanları üstünde araştırma yapılmıştır. Çalışanların bu durumlardan ne denli etkilendiği ve bu etkilerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı günlük hayatta çok fazla dikkat edilmeyen bu etkilere dikkat çekmek olmuştur. Bu bilgiler ışığında özel sektör çalışanlarının bağlı oldukları liderlerin sözsüz iletişim ve imajlarının, çalışanların iş performansları ve liderlik tarzlarına ne denli etki ettiğini tespit etmek hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda üç bölüm teorik araştırma bir bölüm alan araştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our working life is based on ever-changing data and a desire to grow. The realization of this desire and development requires enormous technologies or excellent capabilities. But what is really needed is forgotten communication between gigantic technologies and excellent capabilities. Individuals or managers who have the ability to communicate will always take their organization and themselves one step forward. If the meaning of communication is known only as words or writings, this will in fact be evidence of lack of communication. In both our social and working lives, we often ignore non-verbal communication and we refuse to analyze them. But, in order to establish healthy communication, voice tone, facial expressions and body movements are used as sources of communication rather than words. Non-verbal communication elements can be derived from natural meanings rather than words and writings. Therefore, it has become one of the main themes of this study. This research has drawn attention to the importance of the concept of image in analyzing the traces of non-verbal communication in humans. In the research part, analyzes were made in this direction. Research was conducted on private sector employees. It has been tried to understand how the employees are affected by these situations and what these effects are. The aim of the study was to draw attention to these effects which are not paid much attention in daily life. In parallel, it has been investigated how it changes in demographic characteristics. In the first three sections, literature research was conducted. In line with the aim of the study, the literature was searched and the theoretical part was formed. In the last part, the data obtained from the research are evaluated.