Orta ve yüksek riskli mesane tümörlü hastalarda intravezikal immünoterapiye bağlı idrar ve kan immün belirteç düzeyi ile oksidatif stres ölçümünün tedavi yanıtını öngörmedeki yeri
Urine and blood immune response and oxidative stress levels because of intravesical immunotherapy to predict the treatment response in patients with medium and high risk non muscle invasive bladder cancer
  1. Tez No: 625191
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH ŞİMŞEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYR TALAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada, orta ve yüksek riskli kas invaziv olmayan mesane kanserli (KİOMK) hastalarda idrar ve kan örneklerinde ölçülen immün belirteç ve oksidatif stres düzeyleri yoluyla intravezikal immünoterapiye yanıtın öngörülmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 2017 yılında, kliniğimizde yüksek riskli KİOMK tanısı konulan ve intravezikal BCG immünoterapisi uygulanan 15 hasta ve BPH tanısıyla takip edilen 19 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. BCG tedavisi uygulanan hastaların idrar ve kan süperoksit dismutaz (SOD), katalaz, tiyol, prolipaz düzeyleri ile idrar IL2, IL8, IL10, TNF-α, IFN-γ, histamin, 3-Metilhistidin ve triptaz düzeyleri 4 ayrı vizitte ölçülmüştür. Aynı ölçümler, kontrol grubunda ise tek seferde yapılmıştır. Hastaların 3. ve 6. aylarda sistoskopileri yapılarak, tedavi yanıt durumları ile ölçülen parametrelerin sonuçları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışma grubundaki 15 hastanın 11'inde Ta yüksek grade, 4'ünde T1 yüksek grade mesane tümörü saptanmıştır. Hastaların 4'ünde rekürrens, 1'inde T1 evreye progresyon izlenmiştir. Tedaviden yanıt alınan ve alınmayan gruplardaki sonuçların, tedavi yanıtını öngörmede istatistiksel anlamlı olmadığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to predict the response to intravesical immunotheraphy in medium and high risk non muscle invasive bladder cancer patients by measuring immune response indicators and oxidative stress levels in urine and blood samples. Method and Materials: We have included 19 patients with BPH and 15 patients whom we have diagnosed with NMIBC during 2017 and planned intravesical BCG instillation. We have measured blood and urine superoxide dismutase, catalase, thiol, prolipase levels and urine IL-2, IL-8, IL-10, TNF-α, IFN-γ, histamine, 3-methylhistidine, tryptase levels in 4 different therapy sessions. Results: We have detected Ta high grade tumour on 11 patients and T1 high grade tumour on 4 patients. We have observed recurrence of the disease on 4 cases and progression to stage T1 in one of the cases. Evaluation of the test results on samples collected from patients who responded and did not respond to therapy have revealed that differences existed between the groups but we were unable to record any statistically significant difference (p>0,05).