İntravezikal bcg uygulanan mesane tümörü hastalarında idrar ngf(nerve growth factor) değerinin mesane semptomlarını ve onkolojik yanıtı öngörmedeki etkinliği
Effectiveness of urine NGF (nerve growth factor) value in predicting bladder symptoms and oncological response in bladder tumor patients used with intravesical bcg
- Tez No: 905813
- Danışmanlar: DR. UĞUR YÜCETAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Çalışmamızda ; literatürde inflamatuar bir sitokin olarak değerlendirilen NGF'nin yine inflamasyon ile etki eden intravezikal BCG uygulaması öncesi bazal (ilk) ve sonraki (BCG uygulaması aynı zamanda devam ederken) 3.6.12.18.24.36. aylardaki idrar değerini ölçerek öncelikle mesane semptomlarını öngörmedeki etkinliğini araştırmak ve ek olarak NGF'nin onkolojik yanıt ile ilişkisini irdelemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde 01.01.2020 - 08.02.2023 tarihleri arasında mesane tümörü tanısı konularak intravezikal BCG protokolüne alınan hastaların idrar örnekleri intravezikal BCG uygulamasından önce ve uygulamadan en az 3 ay sonra alınmıştır.Numunelerdeki NGF(Sinir Büyüme Faktörü) miktarı ELISA yöntemiyle belirlendi. Bulgular: Kriterleri karşılayan 106 olgu çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 99 erkek (%93,4), 7 kadın (%6,6) hastanın tanı anındaki yaş ortalaması 63,5±9,9 (39-84); vücut kitle indeksi ortalaması 27,5±4,2 (19-40) idi. Olguların 75'i (%70,8) pTa, 31'i (%29,2) pT1, 11'i (%10,4) düşük dereceli ve 95'i (%89,6) yüksek dereceli patolojiye sahipti. On bir hasta (%10,4) orta risk grubunda kasa invaze olmayan mesane kanseri (OR KIOMK) ve 95 hasta (%89,6) yüksek riskli KIOMK idi. Hastaların mesane tümörü TUR öncesi alınan idrar NGF değeri ortalaması 15,9±8,9 (8,7-87,0) ve intravezikal BCG protokolü başlandıktan en az 3 ay sonra alınan idrar NGF değeri ortalaması 12,8±3,2 (7,7-28,6) idi. Hastalar aşırı aktivite var yada yok şeklinde iki gruba ayrılarak karşılaştırıldı. Gruplar operatif ve histopatolojik özellikleri açısından incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılığın olmadığı görüldü. İntravezikal BCG tedavisi sonrası idrar NGF değerinde anlamlı düşüş gözlendi (p˂0,001 Wilcoxon test). İntravezikal BCG süresi 6 ay olanlar kendi içerisinde karşılaştırıldığında anlamlı farklılaşmanın başladığı görüldü (p=0,014 Wilcoxon test). İntravezikal BCG süresi 12 ay ve sonrası için (18, 24, 30 ve 36 ay) ilk ölçülen idrar NGF değeri ile ikinci ölçülen idrar NGF değeri arasında anlamlı farklılığın devam ettiği görüldü (p˂0,001 Wilcoxon test). Kontrol NGF değerlerinin, instilasyon süresi (p˂0,001) ve instilasyon sayısı (p=0,005) ile ters ilişkili olduğu saptandı. ROC Analizi ile yapılan değerlendirme sonucunda intravezikal BCG protokolü başladıktan en az 3 ay sonra kontrol amaçlı ölçülen idrar NGF değerinin mesane aşırı aktivitesini öngörmede tanısal değeri olduğu görüldü.(AUC: 0,645 95%CI: 0,530-0,760 p=0,013) Sonuç: Çalışmamızda NGF nin aşırı aktiviteyi öngörmede yeterli olmadığı ancak intravezikal BCG tedavisi altındayken gelişebilecek aşırı aktiviteyi öngörmede rolü olduğu sonucuna varılmıştır. Karsinoma in situ ile aşırıaktivite ilişkisi için daha yüksek hasta sayıları ile yapılacak çalışmalar literatüre ışık tutabilir. Çalışmamıza göre NGF'nin rekürrensi öngörmede değeri olmamıştır ancak daha yüksek vaka sayılarıyla idrar NGF seviyesi ve nüks ya da progresyon ilişkisine dair çalışmalar umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study; basal (first) and after intravesical BCG instillation (while BCG instillation continues at the same time) 3.6.12.18.24.36. The aim of the study was to first investigate its effectiveness in predicting bladder symptoms by measuring the urine value in months and additionally to examine the relationship of NGF with oncological response. Materials and methods: Urine samples of patients who were diagnosed with bladder tumors and taken to the intravesical BCG protocol in our clinic between 01.01.2020 and 08.02.2023 were taken before intravesical BCG instillation and after at least 3 months of application. The amount of Nerve Growth Factor content was determined by the ELISA method. Results: 106 cases meeting the criteria were included in the study. The average age of 99 male (93.4%) and 7 female (6.6%) patients included in the study at diagnosis was 63.5±9.9 (39-84); The average body mass index was 27.5±4.2 (19-40).75 (70.8%) of the cases had pTa, 31 (29.2%) had pT1, 11 (10.4%) had low-grade and 95 (89.6%) had high-grade pathology. Eleven patients (10.4%) were in the intermediate risk group with non-muscle invasive bladder cancer (OR NMIBC) and 95 patients (89.6%) were in the high risk NMIBC. The average urine NGF value of the patients taken before bladder tumor TUR was 15.9±8.9 (8.7-87.0) and the average urine NGF value taken at least 3 months after the intravesical BCG protocol was started was 12.8±3.2 (7). .7-28.6). The patients were divided into two groups as having excessive activity or not and were compared. When the groups were examined in terms of operative and histopathological characteristics, it was seen that there was no significant difference between the groups. A significant decrease in urine NGF value was observed after intravesical BCG treatment (p˂0.001). When those with an intravesical BCG duration of 6 months were compared among themselves, a significant difference was observed (p = 0.014 Wilcoxon test). For the intravesical BCG duration of 12 months and beyond (18, 24, 30 and 36 months), a significant difference was observed between the first measured urine NGF value and the second measured urine NGF value (p˂0.001 Wilcoxon test). Control NGF values were found to be inversely related to instillation time (p˂0.001) and number of instillations (p=0.005). As a result of the evaluation made with ROC Analysis, it was seen that the urinary NGF value measured for control purposes at least 3 months after the start of the intravesical BCG protocol had a diagnostic value in predicting bladder overactivity (AUC: 0.645 95%CI: 0.530-0.760 p=0.013). When the patients who received intravesical BCG were evaluated in terms of recurrence, it was observed that there was no significant difference in terms of the initial or control NGF value between patients with and without recurrence. Conclusion: In our study, it was concluded that NGF is not sufficient to predict excessive activity, but it has a role in predicting excessive activity that may develop under intravesical BCG treatment. Studies with higher patient numbers regarding the relationship between carcinoma in situ and hyperactivity may shed light on the literature. According to our study, NGF had no value in predicting recurrence, but studies on the relationship between urine NGF level and recurrence or progression with higher case numbers are promising.