Lineer hızlandırıcıların mekanik kalite kontrollerini yapan cihaz geliştirilmesi ve cihazın rutin kontrollerde kullanılabilirliğinin araştırılması
Developing an quality control device for linear accelerators and investigating the usability for routine controls
- Tez No: 625210
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Radyasyon onkolojisinde tümöre verilen dozun doğruluğundan emin olmak için kullanılan cihazın dozimetrik ve mekanik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Lineer hızlandırıcıların dozimetrik ve mekanik kontrollerinin yapılmasında özel ekipmanlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada lineer hızlandırıcıların mekanik ve geometrik testlerinin birçoğunu yapabilen bir cihaz tasarlanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda yapılması tasarlanan cihaz için donanım, elektronik, malzeme ve yazılım gibi farklı alanların bir araya geldiği multidisipliner bir çalışma yürütülmüştür. Cihazın motor, gövde ve sensörlerin konumlandırıldığı panel kısmı Sketch Up tasarım programı kullanılarak 3 boyutlu olarak tasarlanmıştır. Daha sonra tasarlanan cihazın donanımı bir araya getirilerek cihaz tamamlanmıştır. Geliştirilen cihaz ile gantri, kolimatör, tedavi masası ile ilgili mekanik ve geometrik testler yapılarak kullanılabilirliği ve hassasiyeti belirlenmiştir. Kolimatör, gantri ve tedavi masasının dönüşüne bağlı eşmerkez testinde hassasiyet 0,1mm tespit edilmiştir. Lazer testlerinde hassasiyet 0,1mm ayrıca lazerin açısal sapma miktarındaki hassasiyet ise 0,1º'dir. Alan boyutu testlerinde de hassasiyet 0,1mm olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda, tasarlanan cihazın lineer hızlandırıcılarda yapılan mekanik ve geometrik testlerde kullanıcıdan bağımsız olarak yüksek doğruluk ve hassasiyetle kullanılacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In radiation oncology, dosimetric and mechanical controls of the linear accelerator must be performed to ensure the accuracy of dose given to the individual. Special equipment is used for dosimetric and mechanical control of linear accelerators. In this study, it is aimed to design a device that can do most of the mechanical and geometric tests of linear accelerators. In this direction, a multidisciplinary study has been carried out where different fields such as hardware, electronics, materials and software come together. The motor, body and panel of the device were designed in 3D using the Sketch Up design program. Then the equipment of the designed device was brought together. The usability and precision of the developed device were determined for mechanical, geometric tests related to gantry, collimator and treatment table. In the test of concentric deviation due to rotation of the collimator, gantry and treatment table, the sensitivity of 0,1 mm was determined. In laser tests, the sensitivity is 0,1 mm and the sensitivity of the laser to the angular deviation is 0,1°. In the field size tests, the sensitivity was determined as 0,1 mm. As a result of the work, it has been seen that the designed device can be used with high accuracy and precision in mechanical and geometric tests of the linear accelerators.