Modern lineer hızlandırıcılarda uygulanan klasik kalite kontrol teknikleri ile yapılan ölçümlerin üç boyutlu kalite kontrol cihazıyla yapılan ölçümlerle karşılaştırılması
Comparison of measurements made with classic quality control techniques applied in modern linear accelerts and measurements made with a three-dimensional quality controller
- Tez No: 705830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Radyoterapi, tümörlü dokuyu tedavi etmek amacı ile elektromanyetik ya da parçacık tipi iyonize radyasyonun kullanılması demektir. Radyoterapinin uygulanabilmesi için belli bir enerji seviyesi veya üstüne sahip olan doğal radyasyon kullanılmalı ya da çeşitli cihazlar tarafından üretilmelidir. Bu durumda karşımıza radyasyonun doğasından kaynaklanan çeşitli belirsizlik meydana getirecek, bu belirsizliklere cihazların kendi iç yapısına ait her türlü teknik ve mekanik belirsizlik de eklenecektir. Tümörlü dokuyu yok ederken, sağlıklı çevre dokuyu korumayı hedefleyen radyoterapi yaklaşımı, bize hedefe verilmek istenen ışının, hedeflenen yere ve istenilen dozda ulaşıp ulaşmadığı konusunda kesin bilgilere sahip olma zorunluluğunun yanı sıra yine çevre dokunun istenen şekilde korunup korunmadığı konusunda da kesin bilgilere sahip olmayı zorunlu kılar. Bu dozimetrik çalışmada, gelişmekte olan tedavi tekniklerinin doğrulamak için geliştirilmiş kalite kontrol teknikleri ve toleranslarını tarayarak, günümüzde uygulanan en karmaşık tedavi sistemlerinin dahi kontrollerinin yapılabileceği en uygun sistemleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu noktada, kalite kontrol tekniklerinin taranması esnasında gözlemlenen teknik hatalar ve bu hataları ortadan kaldırılmasına dair bazı çözüm yolları üzerinde de durulmuştur. Yine aynı amaçla klasik kalite kontrol yöntemlerinin bazılarının da, gelişmiş kalite kontrol cihazlarından birisi olan ArcCheck cihazı ile kıyası yapılmıştır. Yapılan çalışma ile, kıyaslamanın sonuçları ve klasik yöntemlere göre avantajları açıkça anlatılmıştır. Sonuçlar ArcCheck cihazının kalite kontrol amacı ile kullanılmasının avantajlı olduğunu, klasik kalite kontrol yöntemlerine göre avantajlar sağladığını ve daha doğru sonuçlar verdiğini, klasik yöntemlerle alınmayana bazı ölçümlerin de bu cihazla alabildiğini gösterilmiştir. Bunun yanısıra ölçüm sonucu alımını Pratik ve daha az maliyetli hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Radiotherapy is the use of electromagnetic or particle-type ionizing radiation to treat tumor tissue. In order for radiotherapy to be applied, natural radiation with a certain energy level or above must be used or produced by various devices. In this case, we will encounter various uncertainties arising from the nature of radiation, and all kinds of technical and mechanical uncertainties belonging to the internal structure of the devices will be added to these uncertainties. The approach of radiotherapy, which aims to protect the healthy surrounding tissue while destroying the tumorous tissue, obliges us to have precise information about whether the beam to be given to the target reaches the targeted place and at the desired dose, as well as having precise information about whether the surrounding tissue is protected as desired. In this dosimetric study, it is aimed to reveal the most suitable systems for the control of even the most complex treatment systems applied today by scanning the quality control techniques and tolerances developed to validate the developing treatment techniques. At this point, technical errors observed during the scanning of quality control techniques and some solutions to eliminate these errors are also emphasized. For the same purpose, some of the classical quality control methods were compared with ArcCheck device, one of the advanced quality control devices. With the study, the results of the comparison and its advantages over classical methods are clearly explained. Results It has been shown that the use of ArcCheck device for quality control is advantageous, it provides advantages over classical quality control methods and gives more accurate results, and some measurements that cannot be taken with classical methods can be taken with this device. In addition, it has made measurement results practical and less costly.