Azerbaycanlı üniversite öğrencileri eş seçme tercihleri
Spouse selection of Azerbaijan university students
- Tez No: 625215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Azerbaycanlı üniversite öğrencilerinin eş seçimlerinde karar verirken kimlerin etken olduğu, en uygun evlenme yaşı ve Azerbaycanlı üniversite öğrencilerinin eş seçimiyle ilgili görüşlerinin cinsiyete göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 öğrenim yılında, Azerbaycan Bakü devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan dördüncü sınıf 383 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, bu araştırma için geliştirilmiş bir ölçme aracı ile toplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde Ki-Kare testi ve çift yönlü varyans analizinden faydalanılmıştır. Araştırma verilerine göre Azerbaycanlı üniversite öğrencileri en uygun evlenme yaşı olarak %52,5 ile 22-25 yaş aralığı cevabını vermişlerdir. Daha sonra %39,9' luk oranla 26-29 yaş aralığı ikinci en uygun evlenme yaşı olarak görülmüştür. Kızların büyük çoğunluğu (%68,8) evlenme yaşı olarak 22-25 yaşı tercih ederken erkeklerin çoğu (%63,6) evlenecekleri uygun yaş olarak 26-29 yaş aralığını tercih ettiği görülmüştür. Evlenecekleri kişiye kimin karar verdiği ile ilgili soruya öğrencilerin %61,9' unun evlenecekleri kişiye kendilerinin karar verdiği söylemiştir. %29,4' ü ise bu kararı ailesiyle birlikte aldığını söylemiştir. Öğrencilerin eş seçiminde kişide tercih ettikleri özelliklere yönelik sorular sorulmuştur. Kişinin dürüst olması, kişinin güvenilir olması, sadık olması, saygılı olması, evine bağlı olması her iki cinsiyet içinde en önemli kriterlerden olmuşlardır. Kızlar açısından kişinin maddi gelirinin iyi olması özelliği erkeklere göre daha fazla farklılaşırken erkekler de kişinin iyi yemek yapması evlenecekleri kişide aradığı özellikler bakımından kadınlara göre en fazla farklılaştığı nokta olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the factors in fluence the selection of Azerbaijani university students, optimal age of marriage and the sexual preferences of Azerbaijani university students regarding their wife selection. The working group of the study is composed of 383 students in the fourth year of education in Azerbaijan universities during the 2017-2018 academic year. The obtained data were collected with a measuring tool developed for this research. In the statistical analysis of the data, the Kay-Square test and two-way analysis of variance were used. According to the data, Azerbaijani university students gave the best marriage age of 52.5% as 22-25 age range. Then the age range of 26-29 years wasbest marriage age with a ratio of 39.9%. Most of the girls (68.8%) preferred 22-25 years of marriage age whereas most of the boys (63.6%) preferred 26-29 years as the appropriate age to get married. The question of who decides who to marry is that 61.9% of the students said that they decided to marry. While 29.4% said that they received this decision together with their family members. Students were asked questions about their preferences in the selection of spouses. The person' s being honest, being trust worthy, being loyal, being respectful, being at home has been one of the most important criteria in both genders. In terms of girls, the quality of the person's income is more different than that of men, men are also the most differentiating point for women in terms of the characteristics they are looking for to make good food and get married