Ortodontik tedavi ihtiyacının ICON ve IOTN indeksleri kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of orthodontic treatment needs by using ICON and IOTN index
- Tez No: 625219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı; ortodonti kliniğimize tedavi olmak için başvuran hastalarda ortodontik tedavi ihtiyacının IOTN ve ICON indeksleri kullanılarak belirlenmesi, tedavi ihtiyacının çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, ve iskeletsel gelişim dönemi) göre incelenmesi ve tedavi ihtiyacı belirlenmesinde hangi indeksin toplumumuza daha uygun olduğunun saptanmasıdır. Hipotezimiz IOTN indeksinin DHC içermesinden dolayı ICON'a göre teşhise yönelik daha gerçekçi sonuç vermektedir. Bu araştırmanın materyali Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Ortodonti Anabilim Dalı'na tedavi olma talebi ile bizzat ya da velileri ile gelen 18 yaş altı hastalardan elde edilen ortodontik model ve radyografilerden oluşmaktadır. Çalışmamıza 131 erkek 190 kız hasta dahil edilmiştir. Hastaların %44,5'i Angle sınıf 1, %26,5'i Angle sınıf 2 bölüm 1, %16,8', Angle sınıf 2 bölüm 2, %12,1'inin ise Angle sınıf 3 maloklüzyona sahip olduğu tespit edildi. İstatistiksel analizler sonucunda objektif tedavi ihtiyacı değerlendirme yöntemleri arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Sonuç olarak ortodontik tedavi talebi ile gelen hastaların mevcut olan maloklüzyonlarının ortodontik tedavi ihtiyacı indeksleri ile dikkatli bir şekilde incelenip değerlendirilmesinin daha verimli olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is the evaluation and observation of the difference between the ICON and ITON indexes for the patients needed orthodontic treatment applied to our clinic according to the treatment needed and other variables (sex, age and skeletal development stage) in order to show which index more reliable in showing these needs. Our hypothessi that not incloding the DHC inside the ICON index enable the dignosis made by the ICON index to show a tru and more relible results. The materials used for the study included orthodontic study models and radiographic images were obtained and gathered from patients seeking treatment in Sülyman Demirel university, college of dentistry, department of orthodontic after opting their consult or their parent consult in cases of the patient under the age of 18. In our study 131 males and 190 females were included in which % 44,5 of them were with Angel Class I, %26,5 with Angel Class II division 1, %16,8 Angel Class II division 2, %12,1 Angel Class III. After the analytic resulted were obtained a difference between the methods used to determine the need for orthodontic treatment had been noticed. The result of this study is that the indexes used to examine and determine the need for treatment in orthodontic patient according to their present malocclusion seeking treatment should be carefully determine and inspected.