Erken başlangıçlı (Panayiotopoulos tipi) ve geç başlangıçlı (Gastaut tipi) çocukluk çağı selim oksipital lob epilepsili olgularda nöropsikolojik değerlendirme
The neuropsychological assessment of childhood benign occipital lobe epilepsies with early onset (Panayiotopoulos type) and with late onset (Gastaut type)
- Tez No: 625227
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çocukluk çağı selim oksipital lob epilepsilerinden erken başlangıçlı, Panayiotopoulos tipi (PT) için nöropsikolojik profil kısmen bilinmektedir; geç başlangıçlı, Gastaut tipi (GT) için ise bu alanda hemen hiç sistematik veri yoktur. Bu eksiği gidermek amacıyla yirmişer GT ve PT olgusu eğitim ve yaş açısından eşleştirilmiş ve sağlıklı kontrollerle zekâ düzeyi, ayrıntılı kognitif işlevler ve davranışsal açıdan standart bir batarya ile karşılaştırılmıştır. PT grubu, genel, sözel ve performans zekâları açısından sağlıklı deneklerden anlamlı düzeyde zayıf bulunmuştur. Ek olarak, bellek, dikkat, psikomotor hız, yapılandırma becerisi, kelime haznesi, aritmetik, okuma ve yazma alanlarında bozulmalar bazı testlere yansımaktadır. GT grubu ise zekâ açısından sağlıklı deneklerle benzer düzeydedir. Zekâ testinin sözel ve performans IQ seyri, klinik örneklemler arasında farklılaşarak performans IQ, GT'de yükselmektedir. GT olguları daha az sayıda test parametresine yansıyan şekilde; bellek, dikkat, psikomotor hız, kelime haznesi, aritmetik ve yazma alanlarında sağlıklı örneklemden anlamlı düzeyde düşük puanlar almıştır ancak puanları PT'den daha iyi seyretmektedir. Nöbetlerin erken başlaması, epilepsinin süresi, patolojik EEG bulgularının varlığı, ilaç kullanımı değişkenleri etkili değildir. PT ve GT gruplarında davranışsal bozulmalar yoktur. Çalışmamız bu olguların erken dönemde kognitif açıdan incelenmesi ve gereken olguların özel eğitimle desteklenmesinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The neuropsychological profile of benign occipital lobe epilepsies of childhood with early onset, Panayiotopoulos type (PT) is partially known; whereas, about the late onset one, Gastaut type (GT), there is almost no systematic data in the field. To fulfill this gap, 20 GT, 20 PT and 20 healthy controls cases, matched in education and age, are compared with regard to IQ, cognitive functions and behavioral aspects. The PT group is found to be significantly weak compared to the healthy group with regard to general, verbal, performance IQ; deteriorations in memory, attention, psychomotor speed, structuring skills, vocabulary, arithmetic, reading and writing scores are depicted in some tests. The GT group received scores similar to healthy controls with regard to IQ. The verbal and performance IQ of the clinical groups differ; the performance IQ increases in the GT epilepsy group. The GT cases received significantly lower scores compared to the healthy group in memory, attention, psychomotor speed, vocabulary, arithmetics and writing scores, in a lesser number of test parameters; however, their scores are better than the scores of PT group. Early onset of seizures, duration of epilepsy, pathological EEG findings, and use of drugs do not have any effect on the test scores. There are no behavioral disturbances in the PT and GT groups. Our study indicates the value of cognitive assessment and of providing special educational support for these cases.