Mevsimsel allerjik rinitli çocuk hastalarda polen mevsimi öncesinde ve mevsim boyunca koku fonksiyonunun değerlendirilmesi ve akustik rinometri ile korelasyonu
Evaluation of olfactory function in season and out season and correlation wi̇th acoustic rinometry in children wi̇th seasonal allergic rhinitis
- Tez No: 625238
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Mevsimsel allerjik rinit çocukluk çağında sık görülür. Hiposmi ise yaşam kalitesini etkileyen önemli bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı, mevsimsel allerjik rinitli çocuklarda allerji sezonunda ve allerji sezonu dışında koku fonksiyonunu değerlendirmek ve sonuçların akustik rinometri ile korelasyonunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Klinik bulgular ve prick testi bulguları ile mevsimsel allerjik rinit tanısı alarak ARIA sınıflamasına göre orta ve ağır allerjik rinit grubuna giren 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar allerji sezonunda (Mayıs-Ağustos) ve allerji sezonu dışında (Kasım-Şubat), Total nazal semptom skorlaması (TNSS), endoskopik nazal muayene, akustik rinometri ve Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC) ile değerlendirildi. Allerji sezonu dışında kontrole gelmeyen 3 hasta çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Hastaların yaşları 8-18 arasında değişmekte olup ortalama yaş 13 ± 2,4 idi. TNSS ve koku alamama şikayetleri allerji sezonunda artarken, koku tanımlama puanlarında düşüş mevcuttu. (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Seasonal allergic rhinitis (SAR) is common in childhood and hyposmia is a key symptom effecting quality of life. The aim of the study was to evaluate the changes of olfactory function in pediatric patients with SAR and correlate the results with acoustic rhinometry. Materials and Methods: Forty children, who were diagnosed as moderate and severe SAR based on clinical findings, ARIA classification and prick test results were enrolled in the study. Endoscopic nasal examination, acoustic rhinometry, total nasal symptom score (TNSS) and Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC) were performed in season (May-August) and out season (November-February) and 3 patients who did not show up in out season examination were excluded form the study. Results: The ages of the children ranged between 8 and 18 years with a mean age of 132.4 years. TNSS and subjective hyposmia increased and odor identification decreased during allergy season (p0.05).