Modelling technology integration of teachers: The role of school climate and leadership
Öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunun modellenmesi: Okul iklimi ve liderliğin rolü
- Tez No: 625307
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, okul iklimi ve liderlik temelli değişkenler ile öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın değişkenleri okul iklimi, liderlik ve teknoloji entegrasyonu olmak üzere üç düzeyde sınıflandırılmıştır. Çalışma kapsamında, öğretmen işbirliği, okul müdürüne güven ve kolaylaştırıcı okul yapısı, okul iklimine ilişkin değişkenler olarak, teknoloji liderliği ise liderliğe ilişkin değişken olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne bağlı ülke geneli okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, evrende ulaşılan ve bu çalışmaya gönüllü olarak katılan 13487 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılardan veri toplamak için, öğretmen liderliği kültürü ölçeğinin öğretmen işbirliği altölçeği, okullarda örgütsel güven ölçeğinin yöneticiye güven altölçeği, ilköğretim okulu yöneticilerinin teknoloji liderliği rolleri ölçeğinin vizyon alt ölçeği, kolaylaştırıcı okul yapısı ölçeğinin kolaylaştırıcı bürokrasi altölçeği ve teknoloji entegrasyonu ölçeği kullanlmıştır. Çalışmada betimleyici ve çıkarımsal analizler kullanılmış, Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) ise temel çıkarımsal analiz yöntemi olarak uygulanmıştır. Sonuçlar, okullarda öğretmenler arasındaki işbirliğinin, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunu olumlu etkilediğini ve teknolojinin eğitim uygulamalarına daha yoğun bir şekilde entegre edilmesini kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca okul müdürüne yönelik güvenin öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunu ile ilişkili olduğu ortaya konulmuştur. Benzer şekilde, teknoloji liderliği ile öğretmenlerin teknoloji entegrasyonu arasında güçlü bir pozitif ilişkinin olduğu görülmüştür. Son olarak, okullardaki kolaylaştırıcı bürokrasi, öğretmen işbirliği ve yöneticiye güven değişkenleri aracılığıyla, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonuna olumlu etki sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school climate, leadership and technology integration of teachers. The variables of the study were classified at three levels as school climate, leadership and technology integration. Within the scope of the study, teacher collaboration, trust in school principal and enabling school structure are the school climate based variables, and technology leadership is the leadership-based variable. The population of the study consists of teachers working in schools affiliated with the General Directorate of Basic Education and General Directorate of Religious Education of the Ministry of Education (MoNE) in Turkey. The sample of the research consists of 13487 participants. To collect data, teacher collaboration subscale of teacher leadership culture scale, trust to administrator subscale of organisational trust of school scale, vision subscale of elementary school principals' technology leadership role scale, enabling bureaucracy subscale of enabling school structure scale and technology integration scale were used. In analysing the data, descriptive and inferential statistical methods were used. Structural Equation Modelling (SEM) was the main inferential statistical technique used in the study. The results revealed that collaboration among teachers positively affect technology integration of teachers and enable technology to be integrated more intensively into educational practices. Moreover, teachers' trust in their school principal relates to technology integration. Similarly, there is a strong positive association between technology leadership and technology integration of teachers. Lastly, enabling bureaucracy in schools provided a positive effect to technology integration of teachers via teacher collaboration and trust in school principal variables.