Minority rights in Ukraine before and after the illegal annexation of Crimea by the Russian federation in 2014: The case of Crimean Tatars
Kırım'ın 2014'te Rusya Federasyonu tarafından yasa dışı ilhakı öncesi ve sonrasında Ukrayna'da azınlık hakları: Kırım tatarları örneği
- Tez No: 625325
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından yasa dışı ilhakının Ukrayna'nın azınlık hakları politikaları üzerindeki etkisini, Kırım'ın yerli halklarından biri olan Kırım Tatarları örneğinde inceleyerek analiz etmektedir. Ukrayna'da 2013'te yaşanan AvroMeydan olayları, 2014'te Kırım'ın ilhak edilmesi ve Donbas'ta hala devam etmekte olan çatışmalar, azınlık hakları politikaları dahil olmak üzere ülke siyasetinde önemli değişiklere neden olmuştur. Bu süreç boyunca, ülkede güvenlik temelli bakış açışı yalnızca askeri alanda değil, aynı zamanda ulusal kimlikle ilgili olarak toplumsal alanda da benimsenmiştir. Ukrayna'nın ortak bir ulusal kimliği ve ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için attığı adımlar, Ukrayna hükümeti ile Ukrayna'nın ulusal azınlıkları arasındaki ilişkiyi de etkilemiştir. Bu tezde, 2014 sonrası artan ulusal güvenlik kaygılarının Ukrayna'da azınlık hakları politikalarının güvenlikleştirilmesine yol açtığı ancak ülkedeki genel azınlık söylemlerinden farklı olarak Kırım Tatarlarına ilişkin devlet söyleminin Ukrayna devleti ile Kırım Tatarları arasındaki değişen ilişkiler sonucunda güvenliksizleştirildiği savunulmaktadır. Ayrıca, Kırım Tatarlarının, Kırım'ın ilhakı sonrasında Ukrayna'nın yerli halkı olarak tanınmasının, Ukrayna ile Kırım Tatarları arasındaki ilişkinin güvenliksizleştirilmesinin bir sonucu olarak ortaya çıktığı iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of the illegal annexation of Crimea by the Russian Federation on the minority rights policies of Ukraine by examining the case of the Crimean Tatars, one of the indigenous peoples of the Crimean Peninsula. The Euromaidan in 2013, the illegal annexation of Crimea in 2014, and the ongoing conflict in Donbas have caused dramatic changes within Ukrainian politics including the country's minority rights policies. Throughout this process, a security-based perspective has been dominant in not only the military sector, but also within the societal sector as it relates to national identity. Ukrainian attempts to protect a common national identity and the country's territorial unity have affected the relationship between the Ukrainian government and Ukraine's national minorities. This thesis argues that increased national security concerns in the post-2014 period led to the securitization of minority rights policy in Ukraine; however, unlike the general discourse towards minorities in Ukraine, state discourse regarding the Crimean Tatars was desecuritized as a result of changing relations between the Ukrainian state and the Crimean Tatars. It is also argued that the recognition of Crimean Tatars as an indigenous people of Ukraine following the Crimea's illegal annexation emerged as a result of the desecuritization of the relationship between Ukraine and the Crimean Tatars.