Barok Çağdan günümüze kadar kontrbasın gelişimi ve önemi
Development and importance of contrabass from Baroque to present
  1. Tez No: 625336
  2. Yazar: GEVHER BELİZ CANBULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL HAKAN ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması, Barok Dönemden günümüze kontrbasın yapısal evrimini, teknik ve müzikal özelliklerini ayrıntılı biçimde incelemek amacı ile yazılmıştır. Tarihsel süreçte kontrbas icra biçimi, akort ve yay sistemi gibi önemli konularda çeşitli değişim ve gelişmelere uğramıştır. Zaman içerisinde orkestra ve solistlik icra alanlarındaki önemi artmış ses rengi açısından önemli bir çalgı haline gelmiştir. Yaylı çalgılar ailesinin en iri yapılı ve en kalın sese sahip olan çalgısıdır. Kullanım alanı klasik batı müziği ile sınırlı kalmamış, bunun dışında da birçok müzik türünde değer görmüş ve üzerine besteler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the structural evolution, technical and musical specialties of double bass from Baroque Era until today. In historical process, important matters like playing technique, tuning system and bow system have changed and evolved. In orchestral and solo playing, the significance of double bass has increased and it became and important instrument because of its timbre. Also, it is the largest and deepest registered instrument in strings family. The usage of double bass has not been remained limited with classical music, it has been used by composers and musicians in different genres.