Divan şiirinde mum (XV-XVI. yüzyıllar)
Candle in divan poetry (15th and 16th centuries)
- Tez No: 625347
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GÖKALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Mum, divan şiirinde önemli yeri olan bir motiftir. Birçok şair, mum motifini ve muma karşılık gelen kelimeleri şiirlerinde kullanagelmiştir. Bu tez çalışmasında XV-XVI. yüzyılda mum motifinin, mumun özellikleri ve benzetme unsurları bakımından ele alınış şekli incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ilk olarak mumla ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Mumun Osmanlı tarihindeki, Türk kültüründeki yeri ve divan şiirindeki kullanımı vurgulanmıştır. Mumla ilgili olan âdet ve gelenekler, deyimler ve mum çeşitleri işlenmiştir. Ayrıca mum ile ilgili benzetmeler ele alınıp muma karşılık gelen kelimeler üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra mumun hangi özelliklerde kullanıldığı da seçilen beyitler üzerinden açıklanmıştır. Son olarak tezle ilgili elde edilen verilerin istatiksel durumu tablolar ve grafiklerle gösterilerek sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmış ve bazı çıkarımlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Candle is an important motif in divan poetry. Many poets, candlestick motifs and candle words in their poems frequently included. In this thesis, XV. century and XVI. Century candle motif in terms of the characteristics of the candle and the way it is studied in terms of analogy elements are examined. First of all, an overview of the candle is given. The place of candle in Ottoman culture and Turkish culture and its usage in divan poetry are emphasized. The customs and traditions related to the candle, idioms and varieties of candles are covered. In addition, the metaphors about the candle are discussed and the words corresponding to the candle are emphasized. In addition, the features of the candle as well as the couplets are explained here. Finally, obtained from the thesis the results were shown in statistical tables and graphs, a general evaluation was made and inferences were obtained here.