Rızâ'î'nin Mecmû'a-i İstihrâc'ı (metin-tıpkıbasım)
Mecmû'a-i İsti̇hrâc'i of Rizâ'î
- Tez No: 661548
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, 17. yüzyılda yaşamış olan Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî'nin Milli Kütüphane Yazmalar Koleksiyonunda adına kayıtlı olan Mecmû'a-i İstihrâc adlı eserin çeviri yazılı metni ve tıpkıbasımından oluşmaktadır. Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî tahsilini İskenderiye ve Kahire'de tamamlayıp din âlimi olarak Tokat'a dönen ve ömrünü Tokat'da tamamlayan bir şâirdir. Tokâdî adına kayıtlı olan Mecmû'a-i İstihrâc adlı eser üzerinde yaptığımız bu çaışmada ilm-i reml'e ait şekillere rastlanmıştır. Aynı zamanda şiirlerde gelecekle ilgili hükümlerin yer almasından dolayı eseri daha iyi kavrayabilmek adına bahsedilen bu ilmin ne olduğu ve nasıl icrâ edildiğine değinilmiş, klasik Türk şiirinde bu ilimle ilgili yazılmış beyitlere yer verilmiştir. Bu beyitlerin tespiti için birçok Dîvân ve Mesnevî'den yararlanılmıştır. Sonuç olarak; yaptığımız bu çalışmayla Tokat'lı bir şâir olan Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî'nin şiirlerinin yer aldığı Mecmû'a-i İstihrâc adlı eser edebiyat dünyasına tanıtılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, consists of the translation written text and the same edition of the work named Mecmû'a-i İstihrâc registered in the National Library Writing Collection of Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî, who lived in the 17th century. Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî is a poet who completed his education in Alexandria and Cairo, returned to Tokat as a religious scholar and completed his life in Tokat. In this study we conducted on the work named Mecmû'a-i İstihrâc registered in the name of Tokâdî, figures belonging to ilm-i reml were found. At the same time, in order to comprehend the work better, as it contains provisions about the future in his poems, it is mentioned what this science is and how it's executed, and in classical Turkish poetry, couplets written about his science are included. Many Dîvân and Mesnevî were used to determine these couplets. As a result; with this study, we wanted to introduce the work named Mecmû'a-i İstihrâc, which includes the poems of Rızâ'î İshâk b. Hasan Tokâdî, a poet from Tokat.