Yapay sinir ağları ile görme engelliler için ilaç tanıma ve sesli bilgi verme uygulaması
The application of drug recognition based on artificial neural networks for visually impaired individuals
  1. Tez No: 625369
  2. Yazar: ONUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜRHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Görme engelli bireyler, yaşamları boyunca birçok problemle karşılaşmaktadırlar. Yetersiz eğitim, yetersiz görme engelli olanakları gibi durumlar görme engellilerin yaşantılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2011 yılında yapmış olduğu çalışmaya göre, Türkiye nüfusunun %1,4'ü yani 1.039.000 kişi engel olarak görmede zorluk yaşayanlar grubuna girmektedir. Günümüz teknolojisi ile birlikte, görme engellilerin gündelik yaşantısını kolaylaştırabilecek, herhangi bir yakınına ihtiyaç duymadan yaşantısına devam edebilecek birçok çalışma yapılmaktadır. 2011 yılında Apple tarafından duyurulan Siri'den, Siirt Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin“TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Sergisi”kapsamında tasarladığı sensörlü bastona kadar yapay zeka yardımı ile görme engellilere yardımcı olabilecek birçok ürün ve yazılım tasarlanmaktadır. Bu çalışmada, görme engellilerin kendi başına ilaç kullanabilmesi için bir uygulama geliştirilmiştir. Uygulamanın geliştirilebilmesi için her bir ilaç için 100 fotoğraf kullanılmıştır ve toplamda 10 sınıflı bir veri kümesi oluşturulmuştur. Bu verilere CNN, Adam, Rmsprop, Adagrad, Nadam algoritmaları uygulanmıştır. Optimizasyon algoritmalarından en iyi sonucu veren ile model geliştirilmiş ve iOS tabanlı uygulamaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Visually impaired individuals face many problems throughout their lives. Conditions such as inadequate education and inadequate visual impairments affect the lives of the visually impaired. According to a study made in 2011 Ministry of Family, Labor and Social Services, 1.4% of Turkey's population is 1.039 million people fall into groups that have difficulty in seeing the obstacle. With today's technology, there are many studies that can facilitate the daily life of visually impaired people and continue their lives without the need of any relatives. Many products and software that can help visually impaired people are being designed with the help of artificial intelligence from Siri, which is announced by Apple in 2011, to the walking stick with sensor that Siirt Zübeyde Hanım Vocational and Technical Anatolian High School students have designed within the scope of“TÜBİTAK 4006 Science Fair Exhibition”. In this thesis, an application has been developed for visually impaired individuals to use drugs on their own. 100 photographs were used for each drug to create the application and a total of 10 class datasets were created. CNN, Adam, Rmsprop, Adagrad, Nadam algorithms were applied to this data. With the best results from optimization algorithms, the model was developed and added to the iOS based application.