Dış mekan tasarımında biyoklimatik parametrelerin etkisi 'Yalova örneği'
Bioclimatics in outdoor design parameters effect 'Yalova example'
- Tez No: 625377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dış mekân üzerinde çalışan tüm disiplinler; içerisinde yasamakta olduğumuz kentsel mekânın, her türlü ihtiyacımıza cevap verecek konfor ve rahatlığı temin edecek niteliklere sahip olması amacına hizmet etmektedir. Bireyin iklimsel konforu baz alınarak ortaya konan çalışmalarda, çoğunlukla bir bölgeye ait konfor şartlarının yıl içindeki dağılımları saptanmaya çalışılır. Sonuç olarak iklimsel konfor şartlarının sağlandığı dönemlerde, insan biyoklimatik konforuna dair, mevcut dış mekânlara ait aktivite seçenekleri ortaya konulabilir ya da yapılacak tasarımlar insan biyoklimatik konforu dikkate alınarak yapılabilir. Bu çalışmada; biyoklimatik parametreler bakımından, Yalova ili Süleymanbey mahallesine ait detaylı iklim analiz ve sonuçlarının değerlendirilmesi ve gelecekte yapılacak olan ilgili mekân tasarımlarına yön verebilecek veri tipolojilerinin oluşturulması planlanmıştır. Söz konusu veri tipolojilerinin; iklim dengeli planlama ve tasarım kriterleri ve diğer mekânsal kriterlerin biyoiklimsel açıdan değerlendirilmesi için kullanılması hedeflenmektedir. Çalışmada da görüldüğü üzere iklimsel konfor kriterleri bireyin kendi nitelikleriyle ilgili ve ilgili olmayan birçok mekânsal parametre tarafından etkilenebilmektedir. Bireylerin kendilerine ait niteliklerine dışarıdan düzeltme yönünde müdahale edilemeyeceği için biyoklimatik konfor şartlarının sadece planlama ve tasarımlarda uygulanan prensip ve ölçütlerle iyileştirilebildiği düşüncesiyle, mekânsal biyoklimatik prensip ve ölçütlerin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The whole shoot discipline that working on outdoor space; the properties we live in the place, letting to us answer all our needs comfort and convenience. The research on human bioclimatic comfort, it is popularly tried to find the distributions of comfort conditions belonging to a region during the year. Consequently, during the periods when suitable for comfort, human bioclimatic comfort, existing outdoor activity options can be put forward or designs can be made considering human bioclimatic comfort. In this research; In terms of bioclimatic parameters, detailed meteorology and climate analysis and results of the Suleymanbey district of Yalova province are evaluated and data typologies created planed for the guide future place designs. The data typologies; climate balanced planning and design criteria and other spatial criteria for bioclimatic evaluation. Being talked about the data typologies targeting evaluate that climate balanced planning and design criteria and other spatial criteria . As can be understood from the research, bioclimatic comfort conditions; it can be influenced by too many spatial parameters, depending on the individual's characteristics and not. Intervene in the direction of external correction of human characteristics is impossible. That reason why, it is aimed to put forward spatial bioclimatic principles and criteria with the idea that bioclimatic comfort conditions can be improved only with the principles and criteria applied in planning and design.