Kronik bel ağrılı hastaların fizyoterapi rehabilitasyonunda manuel tedaviye ilave akupressure uygulamasının etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of acupressure application in addition to manuel treatment in physiotherapy rehabilitation of patients with chronic low back pain
  1. Tez No: 625393
  2. Yazar: MAHSUM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamız kronik bel ağrısı (KBA) olan hastalarda manuel tedavi ile kombine olarak uygulanacak akupressure yönteminin etkilerini incelemek ve bu uygulamaların tek başına ortaya çıkardıkları etkiler ile kombine kullanımının etkilerini birbirleri ile karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya KBA teşhisi konulan 60 birey katıldı. Bireyler randomizasyon yoluyla 1'i kontrol, 3'ü uygulama olmak üzere 4 farklı gruba ayrıldı. Tüm gruptaki hastalara (kontrol grubu dahil) bel eğitimi ve omurgaya yönelik kuvvetlendirme ve stabilizasyon egzersizlerinden oluşan standart bir fizyoterapi programı uygulandı. Kontrol grubuna bu standart fizyoterapi programından başka hiçbir uygulama yapılmadı. Uygulama grubu olarak ele alınacak üç gruba ise bu programa ilave olarak birinci gruptaki hastalara akupressure, ikinci gruptaki hastalara manuel tedavi, üçüncü gruptaki hastalara ise manuel tedavi ve akupressure kombine uygulama yapıldı. Hastalar haftada 2 seans olmak üzere toplam 6 hafta süre ile tedaviye alındı. Katılımcıların ağrı şiddetinin düzeyi Visüel Ağrı Skalası (VAS) ve Algometre ile; kas kuvveti dinamometre ile ölçüldü. Fonksiyonel değerlendirme için Oswestry Disability Index (ODİ); anksiyete düzeyi için Beck Depresyon Envanteri; yaşam kalitesi için Yaşam Kalite Anketi (Quality of Life Questionnaire:SF-36) ve hareket korkusu için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) kullanıldı. Hastalara bu değerlendirmeler, 6 haftalık tedavi programının başında ve sonunda uygulandı ve elde edilen veriler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of acupressure in combination with mauel therapy in patients with chronic low back pain (CLBP) and to compare the effects of these treatments alone and combined use. Sixty patients diagnosed with CLBP participated in the study. The subjects were randomly divided into 4 groups: 1 control and 3 applications. All patients (including the control group) underwent a standard physiotherapy program consisting of low back training and spine strengthening and stabilization exercises. The control group received no treatment other than this standard physiotherapy program. In addition to this program, acupressure was applied to the first group, manual treatment was applied to the second group, and manual treatment and acupressure were combined to the third group. The patients were treated for a total of 6 weeks, 2 sessions per week. The level of pain severity of the participants was determined by Visual Pain Scale (VAS) and Algometer. The level of muscle strength was measured by muscle dynamometer. Oswestry Disability Index (ODI) was used for functional evaluation; Beck Depression Inventory was used for anxiety level; Quality of Life Questionnaire (SF-36) was used for quality of life, and Tampa Kinesophobia Scale (TKS) was used for fear of movement. These assessments were administered to the patients at the beginning and end of the 6-week treatment program and the data obtained were recorded.