Kronik migrenli kadınlarda denge rehabilitasyonunun ağrı, fiziksel fonksiyon ve depresyon düzeyi üzerine etkisi
The effect of balance rehabilitation on pain, physical function and depression level in women with chronic migraine
- Tez No: 754965
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamız, kronik migrenli kadınlarda denge rehabilitasyon programının ağrı, fiziksel fonksiyon ve depresyon düzeyi üzerine etkisini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya kronik migren baş ağrısı olan 24 kadın hasta dahil edildi. Hastalar gönüllülük esasına göre egzersiz grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Çalışmaya katılmadan önce hastaların baş ağrısı şiddeti Mcgill Ağrı Ölçeği Kısa Formu (MAÖ-KF), baş ağrılı gün sayısı, fiziksel fonksiyon; disabilite düzeyi MIDAS, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), statik ve dinamik denge Berg Denge Skalası (BDS), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi ve L Testi, düşme korkusu Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES), uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), yaşam kalitesi (SF-36) ve depresyon düzeyi Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Egzersiz grubu (N=12) telerehabilitasyon ve yüz yüze denge rehabilitasyonu seanslarına katıldı. Kontrol grubu (N=12) ise farmakolojik tedaviye devam etti. Egzersiz grubu 10 hafta boyunca; haftada üç kez telerehabilitasyon seansına ve 2 haftada bir gün yüz yüze tedaviye katıldı. 10 haftalık tedavinin sonunda tüm anketler iki grup için de tekrarlandı.
Özet (Çeviri)
. Our study was planned to investigate the effects of balance rehabilitation on pain, physical function and depression level on women with chronic migraine. Twenty-four female patients with chronic migraine headache were included in the study. The patients were divided into two groups as exercise group and control group on a voluntary basis. Before participating in the study, patients' headache severity is validated with Short Form McGill Pain Questionnaire, number of days with headache, physical function; disability level MIDAS, physical activity level International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), static and dynamic balance Berg Balance Scale, Single Leg Stance Test, and L Test, fear of falling Fall Efficacy Scale-International (FES-1 ), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality İndex), quality of life Short Form 36 (SF- 36), depression level Beck Depression Scale(BDS) . Exercise group (N=12) joined the telerehabilitation and face-to-face sessions. The control group (N=12) continued pharmacological treatment. During the 10 weeks, the exercise group participated in telerehabilitation sessions three times a week, and face-to-face treatment once every 2 weeks. At the end of the 10-week treatment, all questionnaires were repeated for both groups.