Yüz yüze ve tele-değerlendirme yöntemleri kullanılarak kronik bel ağrılı hastaların kassal kuvvet ve endurans, fonksiyonel performans ve denge değerlendirmelerinin karşılaştırılması
Comparison of muscular strength and endurance, functional performance and balance assessments of patients with chronic low back pain using face-to-face and tele-assessment methods
  1. Tez No: 867395
  2. Yazar: CEMRE ANIL ERDURANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL DENİZOĞLU KÜLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Erduranlı, C.A. (2024). Yüz Yüze ve Tele-Değerlendirme Yöntemleri Kullanılarak Kronik Bel Ağrılı Hastaların Kassal Kuvvet Ve Endurans, Fonksiyonel Performans Ve Denge Değerlendirmelerinin Karşılaştırılması. Yüksek Lisans Tezi, İstanbul Atlas Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, İstanbul. Kronik bel ağrılı kişilerde tele-değerlendirme yönteminin geçerlilik ve güvenilirliğini araştırmak amacıyla yapmış olduğumuz çalışmaya 25-65 yaş arası kronik bel ağrılı 40 birey katılmıştır. Katılımcılara 3 hafta ara ile randomize şekilde yüz yüze ve tele-değerlendirme yöntemi olmak üzere 2 değerlendirme seansı uygulanmıştır. Hem yüz yüze hem de tele- değerlendirme yöntemi için ortak uygulanan testler; kassal kuvvet ve enduransın değerlendirilmesi için statik kassal kuvvet ve endurans testi (SKKET), dinamik kassal kuvvet ve endurans testi (DKKET), fonksiyonel performansın değerlendirilmesi için 30 saniye otur kalk testi (30sn OKT), 5 defa oturup kalkma testi (5 Defa OKT), dengenin değerlendirilmesi için dört adım kare testi (DAKT), süreli kalk ve yürü testi (SKYT) değerlendirilmiştir. Yüz yüze değerlendirme yönteminde uygulanan indeks ve ölçekler olarak ise Oswestry özürlülük indeksi (OOI), görsel analog ölçeği (Visual Analogue Scale; VAS) kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda, SKKET (ICC=0,994) ile beraber SEM=0,92, SEM95%=1,80, SDC95%=4,99; DKKET (ICC=0,978) ile beraber SEM=0,83, SEM95%=1,63, SDC95%=4,52; 30sn OKT (ICC=0,950) ile beraber SEM=0,27, SEM95%=0,53, SDC95%=1,47; 5 Defa OKT (ICC=0,986) ile beraber SEM=0,24, SEM95%=0,47, SDC95%=1,30; DAKT (ICC=0,986) ile beraber SEM=0,71, SEM95%=1,40, SDC95%=3,88 ve SKYT (ICC=0,986) ile beraber SEM=0,54, SEM95%=1,06, SDC95%=2,94 için mükemmel sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak elde edilen verilere göre, tele-değerlendirme yöntemi yüz yüze değerlendirme yönteminin alternatif ve pratik değerlendirme yöntemi olduğunu göstermektedir. Gelecekteki çalışmaların, kronik bel ağrısına sahip bireylerde kullandığımız statik kassal kuvvet ve endurans testi, dinamik kassal kuvvet ve endurans testi, 30 saniye otur kalk testi, 5 defa otur kalk testi, dört adım kare testi ve süreli kalk ve yürü testlerinin tele-değerlendirme ile kullanıldığında değerlendiriciler arası güvenirliğini araştırması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Erduranlı, C.A. (2024). Comparıson Of Muscular Strength And Endurance, Functıonal Performance And Balance Assessments Of Patıents Wıth Chronıc Low Back Paın Usıng Face-To-Face And Tele-Assessment Methods, Master's Thesis, Istanbul Atlas University Graduate School of Postgraduate Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Istanbul. The study, which we conducted to investigate the validity and reliability of the tele-assessment method in people with chronic low back pain, included 40 individuals aged 25-65 years with chronic low back pain. Participants were randomly assigned to 2 assessment sessions, face-to-face and tele-assessment, at 3-week intervals. The tests common to both face-to-face and tele-assessment methods were static muscular strength and endurance test (SKKET) and dynamic muscular strength and endurance test (DKKET) for the evaluation of muscular strength and endurance, 30-second sit and stand test (30-second SST) and 5 times sit and stand test (5 times SST) for the evaluation of functional performance, four step square test (FSST) and timed stand and walk test (SDWT) for the evaluation of balance. Oswestry disability index (OOI) and Visual Analogue Scale (VAS) were used as indices and scales applied in face-to-face assessment method. As a result of the evaluation, SEM=0.92, SEM95%=1.80, SDC95%=4.99 with CCT (ICC=0.994); SEM=0.83, SEM95%=1.63, SDC95%=4.52 with CCT (ICC=0.978); SEM=0.27, SEM95%=0.53, SDC95%=1.47 with 30 seconds OCT (ICC=0.950); 5 times OCT (ICC=0.986) with SEM=0.24, SEM95%=0.47, SDC95%=1.30; DAKT (ICC=0.986) with SEM=0.71, SEM95%=1.40, SDC95%=3.88 and SKYT (ICC=0.986) with SEM=0.54, SEM95%=1.06, SDC95%=2.94. In conclusion, according to the data obtained, tele-assessment method is an alternative and practical assessment method to face-to-face assessment method. Future studies are recommended to investigate the inter-rater reliability of the static muscular strength and endurance test, dynamic muscular strength and endurance test, 30 seconds sit and stand test, 5 times sit and stand test, four step square test and timed stand and walk test when used with tele-assessment in individuals with chronic low back pain.