Finite element analyses of quay walls on liquefiable soils
Sıvılaşan zeminlere oturan rıhtım duvarlarının sonlu elemanlar analizleri
  1. Tez No: 625398
  2. Yazar: ÇİĞDA YARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu tezde, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sırasında hasar gören kıyı liman yapılarından birisi olan Derince Limanı No.6 Bloklu Rıhtım Duvarı'nın geriye dönük analizleri ele alınmıştır. Geri dolgusundaki sıvılaşma nedeniyle hasarlandığı bilinen bu bloklu rıhtımın deprem davranışı dinamik sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmiş, sıvılaşabilen geri dolgu için UBC3D-PLM bünye malzeme modeli kullanılmıştır. Analizlerde deprem hareketi taban kayasında tanımlanmıştır. İkisi Kuzey Anadolu Fayı'ndan kaynaklanan üç deprem hareketi altında yapılan hesaplar rıhtım duvarı arkasındaki sıvılaşabilen geri dolgu davranışının zemin-yapı etkileşimi ve deprem kaydının frekans içeriği ile birlikte yorumlanması gerektiğini göstermiştir. Rıhtım duvarı blokları üzerinde tesis edilen bir aşırı boşluk suyu basıncı sönümleme sisteminin duvarın deprem davranışını önemli ölçüde iyileştirebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, back analyses of No.6 Gravity Quay Wall of Derince Port which is one of the several damaged coastal structures in August 1999 Marmara Earthquake, was made. The site reports after the earthquake revealed that the quay wall faced damages in terms of lateral and vertical displacements due to liquefaction of the backfill. Dynamic finite element method was utilized during the analyses in which response of the liquefiable soil was taken into consideration by means of UBC3D-PLM material model. Earthquake motion was defined at the bedrock level using three earthquake records, two of which occurred on the North Anatolian Fault. Analyses results showed that response of the liquefiable backfill should be discussed considering soil-structure interaction and frequency content of the earthquake records. The simple excess pore pressure dissipation technique provided on wall blocks could considerably enhance earthquake response of the quay wall.