Ürün ağacı ve konfigürasyon yönetimi
Bill of material and configuration management
  1. Tez No: 625397
  2. Yazar: NİLÜFER TEKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, günümüz şirketlerinin yoğun ve karmaşık iş süreçlerinde ürünün yaşam döngüsünün (PLM) ürün ağacı ve konfigürasyon yönetiminin üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Etkili ürün ağacı ve konfigürasyon yönetimiyle gereksiz maliyetler azaltılır ve müşteri isteklerinin tam ve doğru bir şekilde karşılanması sağlanır.Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın temel unsurları, odak ve kapsamı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde çalışmanın teorik çerçevesi çizilmiş temel başlıklar altında çalışmada kullanılan kavram ve teoriler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde de ürün ağacı ve konfigürasyon iyileştirmelerinden bahsedilmiştir. Bugün, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere otomotiv sanayisinde ürünün tüm aşamalarına hâkim olmaya dayanan teoriler ve teknolojiler üzerine çalışmalar artmaktadır. Bu çalışmada, belirlenen konuyla ilgili işletmede nasıl uygulanacağı ve uygulandığında sağladığı katkılar üzerine bilgi verilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle farkındalık yaratılmasına önemli bir katkı sağlanması beklenmektedir. Yapılan çalışmanın bir fayda sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the application of it is investigated that PLM's influences on bill of materials and configurationmanagement in modern day companies which have intensive and complex work proceses. An effective bill of materials and configuration method reduce unnecassary the costs and also aspire to respond the customer requests completely and the right time. This thesis consist of three section. In the first section the Fundamentals, the pivot items and the scope of the study were explained In the second section theoretical framework of the study is created,concept and theories are clarified.Lastly,in the third section bill of materials and variant-configuration improvements in an automotive company are referred. Nowadays, in the developed and developing countries concepts and technologies to dominating all stages the production of automotive industry are being improved.It is aimed to give information about related applications and contributions by this study and expected to provide benefits.