Pediyatrik akut lenfoblastik lösemi olgularında genetik risk faktörlerinin prognostik önemi ve survivin ekspresyonu üzerine etkisi
Prognostic importance of genetic risk factors in pediatric acut lymphoblastic leukemia and their effects on survivin expression
- Tez No: 625405
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL GÜRHAN KARABULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Survivin solid tümörlerde ve hemotolojik malignensilerde yüksek düzeyde eksprese olan bir proteindir. Survivin öncül-mRNA'sından 5 farklı mRNA oluşmaktadır. Bu transkriptlerden yaban tip survivin, ΔEx3 ve 3B'nin antiapoptotik, 2B ve 2α'nın ise proapoptotik özellikte olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında survivin ve varyantlarının mRNA düzeyindeki ekspresyonu, standart-yüksek risk gruplarına ayrılan 35 pediyatrik ALL hastasının ilk tanı ve remisyon dönemlerinde kantitatif real time PZR yöntemi ile incelenmiştir. Tedaviye hızlı ve yavaş yanıt veren hastaların ilk tanı örneklerinin ekspresyon düzeyleri de karşılaştırılarak tedaviye yanıtta etkili olabilecek survivin varyant(lar)ı araştırılmıştır. Çalışmamızda yaban tip survivin ve ΔEx3 en düşük, 2α ve 3B ise en yüksek ekspresyon düzeyine sahip varyantlar olarak bulunmuştur. Hasta-kontrol grubu karşılaştırmasında, hasta grubunda yaban tip survivin ve ΔEx3 ekspresyon düzeylerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Risk grupları arasında yapılan karşılaştırmada ise ΔEx3/YT ekspresyon düzeyi oranının standart risk grubunda daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar yaban tip survivin, ΔEx3 ve 2α+2B/3B ekspresyon oranının pediyatrik ALL gelişimi için risk oluşturabileceğini ve ΔEx3/YT'nin risk sınıflandırması için kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Survivin is a protein expressed in high level in solid tumors and hematological malignancies. Alternative splicing of survivin pre-mRNA produces five different mRNAs. It is thought that wild type survivin, ΔEx3 and 3B are antiapoptotic whereas 2B and 2α are proapoptotic. In this thesis, expression of survivin and its variants were investigated by quantitative real time PCR method at mRNA level both at first diagnosis and in remission periods of 35 patients with pediatric acute lymphoblastic leukemia divided into high and standart risk groups. In addition, by comparing expression levels of survivin and its variants between patients with rapid and slow early response to treatment in standard and high risk groups, survivin variant(s) that may affect the response to treatment was also investigated. In our study expression levels of wild-type and ΔEx3 variant were found to be higher in patient group. ΔEx3/WT expression rate was higher in standard than in the high risk group. Therefore, it was concluded that wild type survivin, ΔEx3 and ratio of 2α+2B/3B expression may be a risk factor for pediatric B ALL and ΔEx3/WT may be used in risk classification.