Bergsonculuğun Türkiye'ye girişi ve ilk temsilcileri
The Bergsonian thinkers in Turkey
- Tez No: 62541
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TÜRKER KÜYEL, YRD. DOÇ. DR. ÜLKER ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
140 ÖZET Çağdaş felsefede önemli bir yeri olan Bergson (1859-1941)'un felsefesi, Pozitivizm, Siyantizm, Rölativizm ve Materyalizm gibi felsefe sistemlerinin etkileri ile gözden düşen metafiziği yeniden canlandırdı. Bergson, ortaya koyduğu sezgi metoduyla, mutlak hakikati elde etmenin ümit ve inancını geri getirir. Felsefe tarihinde, Sezgiciliği sistemleştiren filozof olarak görülen Bergson, hayatin determinizme tâbi olmadığım belirterek, hürriyeti ortaya koyar. Ayrıca hayat hamlesinin kendisini özgürce ve önceden belirlenmemiş olarak açtığım söyleyerek de, umutsuzluğu ortadan kaldırır ve insanlar için bir umut felsefesi olur. Hemen hemen her ülkede ilgiyle karşılanan Bergson felsefesinin etkileri, ülkemizdeki fikir hayatında da görülmektedir. Daha Bergson hayatta iken Türkiye'de, temel eserleriyle tanınmış, ülkemizde Bergsoncu denilebilecek bir çevre oluşmuştur. Bu çevre, bir yandan Materyalizme ve Pozitivizme karşı tavır alırken, diğer yandan da bir çeşit Spiritualist ve Sezgici felsefeyi ortaya koymaktaydı. Türkiye'deki Bergsoncu düşünürler, inşam maddeye indirgemeden, onu, mekanizmle ve fizikî - kimyevî unsurlarla açıklanamayan yönleriyle ele alıp incelerler. Onlara göre insan, tabiatın bir uzantısı değil, hayatın özgür gelişiminin geldiği en kâmil noktadır. Böylece Bergson felsefesi ile, Türk düşünce geleneğinden gelen insan anlayışı yeniden gündeme geliyor, kendi felsefemiz batılı bir formla ifadesini buluyordu. Ayrıca, Türkiye'de, Bergson felsefesinden hareketle, kendi öz felsefemize geri dönmek, ya da bu felsefeyi oluşturmak fikri de gündeme getiriliyordu. Bergsonculuk Türkiye'de, muhtevasının yanı sıra, bir tefekkür modeli ve evrem" algılayış tarzı olarak da değerlendiriliyordu.
Özet (Çeviri)
141 ABSTRACT The philosophy of Bergson (1859-1941), which has a distinguished place in contemporary philosophy, reactivated metaphysics which had lost its popularity under the effects of Positivism, Sciantism, Relativism and Materialism. Bergson brought back the hope and faith of seizing the ultimate reality by dint of his intuition method. Bergson, who is regarded as a philosopher systematizing“intuitionism”in the history of philosophy, laid down“freedom”there by pointing out that life was not based on determinism. He annihilated hopelessness and envisaged a philosophy of expectation for humans by saying that vital impetus (what is originally called“elan vital”) exposes itself freely and in an unpredetermined fashion. The effects of Bergsonian philosophy, which are welcomed in almost every country with average interest, are also witnessed in Turkish philosophical circles. The philosopher was known in Türkiye by his main works when he was in life and a circle referred to as“Bergsonian”was formed even at that time. This circle maintained an antithesis against Positivism and Materialism on one hand and laid down the principles of a kind of Spiritualist and Intuitionist philosophy on the other. The Bergsonian thinkers in Türkiye have attempted to explain the reality of man from the aspects that can not be unearthed by phsical, chemical and mechanical analyses and without reducing him to the level of pure matter. Man, according to these thinkers, is not an extension of nature but the most excellent point at which the liberated development of life arrives. In this way, the concept of man was requestioned in reference to Turkish mental life via Bergsonian philosophy and our native philosophy was restated in a142 Western perspective. In addition to this, it became possible to return to our native philosophy or to reconstruct the basic prenciples of it by elaborating on the philosphy of Bergson. Bergsonianism, in addition to its content, was regarded as a model of thought and as a mode of perceiving the universe.