Ege denizi kıyılarında yasadışı balıkçılık uygumalarına bir bakış
A look on illegal, unreported and unregulated fishing in the Aegean sea
- Tez No: 625436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Bilgi ve Belge Yönetimi, Hukuk, Fisheries Technology, Information and Records Management, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, Ege Denizi'nin Türkiye kıyılarında uygulanan yasadışı balıkçılık yöntemlerinin incelenmesi ve İzmir ili kıyı şeridinde yasadışı avcılığın işleyiş şekil ve boyutlarının belirlenmesi amaçlanmıştır, Çalışmada 2018 yılına ait Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü (BSGM) verileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, yasadışı avcılık kayıtları incelenmiştir. İzmir iline bağlı 14 su ürünleri kooperatifi ziyaret edilmiş, 74 balıkçıyla görüşmeler yapılmıştır. Yasadışı avcılığın yoğun olduğu 5 bölgeden deniz saha çalışmalarıyla tespit ve kayıtlar yapılmıştır. BSGM verilerine göre 2017 yılında 604 yasadışı avcılık faaliyeti tespit edilmiş ve 696 616 TL para cezası kesilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre 1778 yasadışı avcılık faaliyeti tespit edilmiş ve 3621 631 TL para cezası uygulanmıştır. Tespit edilen toplam 2382 yasadışı avcılık faaliyetinin %2.75 'i patlayıcı madde ve zararlı madde kullanımı, %81.43'ü Gırgır avcılık yöntemi ile bölge, sezon, boy ve tür yasağı ihlali, %15,80'i yasadışı trol yasağı olarak belirlenmiştir.“Yasadışı avcılık yönteminin belirlenmesi, kıyı ve zemin yapısı ve türlerin bölge ve habitat tercihi ve avcılık yöntemiyle doğrudan ilişkili şekillendiği tespit edilmiştir”. Bu çalışma sonuçları, bölgede uygulanan yöntemlerin yoğunluğu ve dağılımına göre yasadışı balıkçılıkla mücadele ve kontrol çalışmalarına ışık tutabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the methods of illegal fishing along the Turkish coast of Aegean Sea and to determine the scope and forms of illegal fishing along Izmir shoreline. Ministry of Food Agriculture and Livestock and General Directorate of Fisheries and Aquaculture (BSGM) data from 2018 and illegal fishing records of Coast Guard Command are examined in the study. 14 aquaculture cooperatives in Izmir province were visited and 74 fishermen were interviewed. Evaluations were made and footage was recorded in 5 different zones where illegal fishing activities take place more densely via field studies at sea. According to General Directorate of Fisheries and Aquaculture (BSGM) data, 604 illegal fishing activities were detected and in total, a fine of 696.616 TL was imposed in 2017. In addition, according to Coast Guard Command data 1778 illegal fishing activities were detected and 3.621.631 TL fine was imposed. Out of the total 2382 illegal fishing activities that were detected, 2.75% were blast fishing (use of explosive and hazardous materials), 81.43% were violation of ban on season, size or species via purse-seine fishing, 15.80% were illegal trawl fishing. It was determined that there was a direct correlation between the determination of illegal fishing method of illegal fishing used and the pattern of coastline and seabed and the habitat choice of fish species. The results of this study will be able to provide an insight on the efforts to control and fight against illegal fishing in line with the intensity of the illegal fishing methods used in the region and the distribution of these methods.