Türkiye'de Suriyeli göçmenlerin yazılı basında temsili
Representation of Syrian migrants on printed media
- Tez No: 483218
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Journalism, Public Relations, Sociology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 204
Özet
“Gündem Belirleme Yaklaşımı”, kitle iletişim araçlarının hazırladıkları haberleri gündem adını verdikleri belirli bir düzene göre sıralayarak sunduklarını ve ve bu yolla izleyicilerine konulara atfedecekleri önemi öğrettiklerini öne sürmektedir. Bu yaklaşımın tamamlayıcısı olan“Çerçeveleme Yaklaşımı”ise, kitle iletişim araçlarının haberleri hazırlama ve sunma biçimleriyle takipçilerine konuları anlamlandıracakları çerçeveler sağladıklarını öne sürmektedir. Bu doğrultuda çalışma, 2011 yılı Mart ayında Suriye'de başlayan iç savaş sonucu ülkelerinden ayrılan Suriyelilerin Türk basınının gündeminde nasıl yer aldığını incelemektedir. Çalışmada 02 Eylül 2015 tarihinde Muğla'nın Bodrum ilçesinden Ege Denizi'ni kullanarak yasa dışı yollarla Yunanistan'a ulaşmaya çalışan Suriyeli göçmenlerin teknesinin batması ve Aylan KURDİ, Galip KURDİ ve anneleri Rihan KURDİ'nin cenazelerinin Türkiye kıyılarına vurmasına ilişkin haberden önceki bir aylık ve sonraki bir aylık dönemde gazetelerin resmi internet sayfalarındaki haberleri ile Suriyeli göçmenlere ilişkin hangi çerçeveleri sunduklarını tespit etmek ve bu yolla akademik yazına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmada alfabetik sıraya göre Cumhuriyet, Milliyet ve Yeni Şafak gazetelerinin 02 Ağustos-02 Ekim 2015 tarihleri arasındaki içerikleri taranarak konu ile ilgili haber, köşe yazısı ve röportajlar nicel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma sonucunda gazetelerin resmi haber sayfalarındai içeriklerinde çerçeveler kullandıkları ve bahse konu ölümlerin kitle iletişim araçlarının konuya gösterdiği ilgiyi ve konuyu ele alma sıklıklarını artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca, farklı yayın politikalarına ve farklı medya gruplarına ait olan gazetelerin bu özelliklerinin konuya ilişkin çerçeve seçiminde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada öncelikle gündem belirleme, çerçeveleme, internet medyası ve göç kavramları ele alınarak kuramsal çerçeve çizilmiştir. Akabinde, Suriyeli göçmenlerin basında temsiline ilişkin nicel içerik analizi verileri ve bunların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Agenda Setting Approach”offers that mass communication means gather the news, agenda, in a certain order in total to teach their followers importance of the issues. The“Framing Approach”which is complementary to this approach discusses that the mass media provide frames for their followers to understand the issues through the way of preparing and presenting in the news. Accordingly, the thesis deals with Syrian migrants who left their countries because of civil war, which was a part of Arab Spring that began on 18 December 2010 in Tunisia and spread throughout the Middle East and North Africa which was a process of renewal of human rights and democratization. It also aimed to contribute to academics writing to mention how internet media news determined their frames regarding the news on boat accident carrying Syrian migrants illegally to Greece in the Aegean Sea on 2 September 2015 and death of Alan KURDİ and his brother, especially during a month's period before the outbreak of the news along with a month's time in the aftermath of that news. The contents of major Turkish newpapers including Cumhuriyet, Milliyet and Yeni Şafak which were published between 2 August and 2 October 2015 were reviewed and all news, columns and interviews regarding how media reflected Syrian migrants were quantitatively analyzed, which resulted in diverse number of news and contents during pre-news and post-news periods. In addition, it was seen that those newspapers from diverse media organizations and having different policies have an influence on their own choice of frames. In the first phase, agenda setting, framing, social media and migration were dealt. In the second phase, content analyze data regarding representation of Syrian migrants in media were discussed and results were assessed in detail.