Cushing hastalığında postoperatif hipokortizoleminin, postoperatif steroid replasman tedavi süresi ile ilişkisi
Relationship between postoperative hypocortizolemia and postoperative steroid replacement treatment time in cushing disease
- Tez No: 625466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA YENER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Cushing hastalığı nedeniyle transsfenoidal cerrahi uygulanan ve postoperatif dönemde hipokortizolemi gelişen hastalarda steroid replasman tedavi sürecini değerlendirmek ve erken dönem hipokortizoleminin hastalığın nüksünü öngörmede rolünü belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğinde 2003-2016 yılları arasında Cushing hastalığı tanısıyla takibe alınan, transsfenoidal cerrahi uygulanmış, patolojisi ACTH salgılayan adenom ile uyumlu olan, erken postoperatif dönemde (ilk 5 gün içinde) hipokortizolemi (0.05) farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the steroid replacement treatment duration in patients who underwent transsphenoidal surgery due to Cushing's disease and who developed hypocortisolemia in the postoperative period, and to determine the role of early hypocortisolemia in predicting the recurrence of the disease. Material and Method: The study was performed in the Health Sciences University, Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital, Department of Endocrinology and Metabolic Diseases. 38 patients, between ages of 18-65 years, diagnosed as Cushing's disease and underwent transsphenoidal surgery between 2003-2016, were enrolled into the study. All the patients' diagnosis were confirmed by immunohistochemical ACTH staining of pathological specimen. Clinical features, the imaging and laboratory test results performed for diagnosis and during follow-up of patients were retrospectively evaluated by polyclinic files of the patients and electronic records of the automation systems. In the postoperative follow-up, the patients were divided into two groups as patients with recurrence and remission. Preoperative diagnostic test results and postoperative early serum cortisol, postoperative follow-up and steroid treatment durations were compared in these two groups. Role of postoperative hypocortisolism in the prediction of recurrence was evaluated. Result: The median duration of postoperative steroid treatment was 12 months (mean±SD=14.0 ± 13.3 months). When the recurrence and remission groups were compared, the duration of postoperative steroid treatment did not differ significantly (p> 0.05).