Sistemik kullanılan zoledronik asitin var olan deneysel periodontitis üzerine etkisinin histomorfometrik olarak incelenmesi
Histomorphometric investigation of the effect of zoledronic acid on existing experimental periodontitis
- Tez No: 625467
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUD DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde bilimsel araştırmalarda bifosfonatların normal sağlıklı kemik dokusu üzerine etkisi açıkça ortaya konmuş olsa da, kronik periodontal enflamasyon varlığında zoledronik asit ile enflamasyonun etkileşimi ve periodontal dokular üzerine etkisi yeni bir çalışma alanıdır. Randomize kontrollü tek kör in-vivo çalışmamızda deneysel periodontitisle birlikte ZA kullanımının oral mukoza ve iltihabi sürece olan etkilerinin bilgisayarlı mikro tomografi (BMT) yöntemi ile ve histolojik olarak incelenmesi amaçlandı. Bu nedenle 20 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan bifosfonat kullanan ve kullanmayan olarak 2 gruba ayrılarak çalışma yapılmıştır. Tüm deney hayvanlarının sol üst 2.molar dişlerine plak birikimini arttırmak amacıyla 5-0 cerrahi dikiş ipliği dişe çepeçevre uygulanmıştır. Sağ üst 2.molar dişlere ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Yirmibirinci günde periodontitis varlığı klinik olarak kontrol edilip, kanama ile belirlendikten sonra, birinci gruba nitrojen içeren bifosfonat (ZA), ikinci gruba ise serum fizyolojik 21, 28, 35, 42, 49 ve 56. günlerde enjekte edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm denekler enjeksiyonlar tamamlandıktan bir hafta sonra sakrifiye edilmiş ve elde edilen örnekler önce BMT , takiben de histolojik incelemeye tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the effects of bisphosphonates on normal healthy bone has been extensively demonstrated in studies, the interaction of zoledronic acid and inflammation in chronic periodontal inflammation and its effect on periodontal tissues is a new field of study. In our randomized controlled single-blind in-vivo study, we aimed to investigate the effects of repeated zoledronic acid (ZA) injections on oral mucosa and inflammatory process with experimental periodontitis by micro-CT (Computed Tomography) and histological observations. Twenty 20 Sprague-Dawley rats were randomly assigned to two groups based on drug use. To facilitate plaque deposition on the upper left second molar teeth of all experimental animals, 5-0 surgical thread was placed in the gingival sulcus. The upper right second molar teeth were used as periodontal disease free controls. The presence of periodontal disease was clinically checked on the 21st day and the animals assigned to drug test group was injected with nitrogen-containing bisphosphonate (ZA) and the second group was injected with saline on days 21, 28, 35, 42, 49 and 56. All subjects included in the study were sacrificed one week after the completion of the injections and the obtained samples were subjected to micro-CT followed by histological examination.