Farklı olum dönemlerinde hasat edilen silajlık mısır çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and silage quality characteristics of some corn cultivars harversted on different maturity stage
  1. Tez No: 625489
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP ONUR KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı ana ürün mısır yetiştirme periyodunda Menemem/İzmir koşullarında yürütülmüştür. Yedi adet mısır çeşidi (Everest, Aga, Kilowatt, Burak, Samada 07, P30B74 ve P31Y43) 3 farklı olum (%50 döllenme zamanı, süt olum döneminin sonu ve kuru madde oranının %34-36 olduğu sert hamur olum) döneminde hasat edilmiştir. Tesadüf blokları deneme desenine göre 2 faktörlü ve 3 tekerrürlü yürütülen denemede, parseller sıra arası 70 cm, sıra üzeri 18 cm olacak şekilde (5 sıralı) 17,5 m2 (5m x3,5 m'de) belirlenmiştir. Farklı hasat dönemlerinde çeşitlerin tek bitki ağırlığı (yaprak ağırlığı, sap ağırlığı, yaprak sap oranı, koçan ağırlığı) hesaplanmıştır. Ayrıca bazı silaj kalite özellikleri (protein, ADF VE NDF) belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda en yüksek kuru madde miktarı (357,33 g) ile en yüksek kuru madde oranı (%34) üçüncü hasat zamanında belirlenmiştir. Maksimum koçan oranı %56 ile üçüncü hasat zamanında, maksimum yaprak ve sap oranı değerleri ise sırası ile %32 ve %60 olarak birinci hasat zamanında elde edilmiştir. Silaj kalite parametreleri olarak en yüksek protein oranı %10,23, ADF ortalaması %36,28 ve NDF ortalaması %53,48 ile üçüncü hasat zamanında ölçülmüştür. Kalite özellikleri bakımından bölgede silajlık olarak kullanılan P31Y43, P30B74 ve Everest çeşitleri öne çıkmaktadır. Bölgede yoğun olarak yetiştirilen P31Y43 ve P30B74 çeşitlerine Everest yerli üretim çeşidin yakın değerler göstermesi olumlu bir sonuç olarak görülebilir. Bunları yerli üretim Samada 07, AGA, ve Burak çeşitleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Menemem/İzmir conditions during 2018 main crop corn growing period. Seven varieties of corn (Everest, Aga, Kilowatt, Burak, Samada 07, P30B74 and P31Y43) were harvested at 3 different growing periods (50% silking, end of the milking stage and dough stage). In the experiment, which was carried out with 2 factors and 3 replications according to the randomized block design, the parcels were determined as 70 cm between rows and 18 cm above the row (5 rows) as 17.5 m2 (at 5m x3.5 m). Silage yield (wet and dry weight) values were calculated by measuring single plant weight (leaf weight, stalk weight, leaf stalk ratio, cob weight) of the varieties during harvest periods. Moreover, some silage quality properties (protein, ADF, and NDF) were determined. As a result of the study, the highest amount of dry matter and dry matter ratio (the third harvest time) were determined 357,33 g. While maximum cob ratio (third harvest time) was 56%, the maximum leaf and stalk ratio values (first harvest time) were 32% and 60% respectively. In terms of silage quality parameters; protein content, ADF and NDF averages were determined as 10,23%, 36,28%, 53,48%. All varieties were found to be preferable in terms of wet grass and hay production. In terms of quality characteristics, P31Y43, P30B74 and Everest varieties are used as silage in the region. It can be seen as a positive result that Everest domestic variety show close values to P31Y43 and P30B74 varieties grown intensively in the region. Samada 07, AGA, and Burak domestic varieties were followed.