Farklı hasat dönemlerinde biçilen ayçiçeği hasılına artan düzeylerde enzim ilavesinin silaj kalitesi, rumen parametreleri ve ham besin maddelerinin sindirilebilirliği üzerine etkisi
The effect of enzyme supplementation to sunflower herbages harvested at different stages on silage quality, rumen parameters and digestibility of crude nutrients
- Tez No: 233997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, farklı hasat dönemlerinde biçilen ayçiçeği hasıllarına artan dozlarda fibrolitik enzim ilavesinin silaj fermentasyon kalitesi, silajın BE, ME, SE ve NEL değeri, ham besin maddelerinin sindirilebilirlikleri, rumen ve kan parametreleri ile birim alandan elde edilen kuru madde verimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yem materyalini çiçeklenme, süt olum ve hamur olum dönemlerinde hasat edilen ayçiçeği hasılından elde edilmiş silajlar oluşturmuştur. Çiçeklenme döneminde hasat edilen hasıllara silolama anında 0 (kontrol-katkısız), 1.0 (Doz I) ve 1.5 ml/kg KM (Doz II), süt olum ve hamur olum döneminde hasat edilen hasıllara ise 0 (kontrol-katkısız), 1.0 (Doz I), 1.5 (Doz II) ve 2.5 ml/kg KM (Doz III) düzeylerinde enzim kompleksi ilave edilerek silaj grupları hazırlanmıştır. Her bir doz için 9 adet 120 l'lik plastik varil kullanılmış ve silajlar 90 gün fermentasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of adding different levels fibrolytic enzyme to sunflower herbages harvested at the various stage on silage fermentation quality, BE, DE, ME and NEL contents, in vivo digestibility of crude nutrients, rumen and blood parameters and dry matter yields per area. Silages from green herbage sunflower harvested at blooming, milking and dough stages comprised the feed material of study. Silage groups were formed by adding different levels of fibrolytic enzyme complex to green sunflower herbages at the beginning of the ensilaging. Accordingly, herbages harvested at the blooming stage had 0 (control-pure), 1 ml/kgDM (Dose I) or 1.5 ml/kgDM (Dose II) enzyme complex; herbages harvested at the milking and dough stages had 0 (control-pure), 1 ml/kgDM (Dose I), 1.5 ml/kgDM (Dose II) or 2.5ml/kgDM (Dose III) enzyme complex. 120 liter nine plastic barrels were used for each dose, and silages were incubated for 90 days.