Orman Bölge Müdürlüklerinin etkinliğinin veri zarflama analizi ile belirlenmesi
Determining the effectiveness of the forest regionaldirectorates by data envelopment analysis
- Tez No: 625493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kıt kaynakların daha da değerli olduğu günümüz dünyasında, belirlenen hedeflere daha az kaynak kullanarak ulaşmak en önemli rekabet unsuru olmuştur. Kuruluşlar kaynaklarını daha verimli kullanıp sürekli olarak etkinliğini arttırmayı amaçlamak zorundadır. Kuruluşların etkinliklerini arttırmak için öncelikle etkin olup olmadıklarının analizini yapmaları gerekmektedir. Etkin olanlar nasıl daha etkin olabileceklerinin çözümünü aramalı, etkin olmayan kuruluşlar ise benzer amaçlar için çalışan etkin kuruluşlara bakarak, neden etkin olmadıklarını araştırmalılar ve girdi veya çıktı değişkenlerinde planlı düzenlemelere gitmeliler. Veri Zarflama Analizi (VZA) çok sayıda girdi ve çıktı değişkeni bir arada değerlendirerek etkinlik düzeylerinin hesaplanmasında kullanılan matematiksel programa dayalı, parametrik olmayan etkili bir ölçüm tekniğidir. Bu çalışmada 28 Orman Bölge Müdürlüğü'nün etkinlik analizi karşılaştırılmalı olarak Veri Zarflama Analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analizde kullanılmak üzere 4 girdi ve 3 çıktı olmak üzere toplam 7 değişken seçilmiştir. Veri zarflama analizinde; çıktı odaklı CCR, çıktı odaklı BCC, çıktı odaklı süper BCC ve çıktı odaklı süper BCC modelleri kullanılmıştır. Çıktı odaklı CCR modeli sonuçlarına göre 11 bölge müdürlüğü tam“1”etkin olarak değerlendirilirken, 17 bölge müdürlüğü ise tam etkin değildir. Çıktı odaklı BCC modelinde etkin KVB sayısı 11'den 21'e çıkmıştır. BCC modelinde etkinlik değerleri CCR modeline eşit ya da daha büyük çıkmaktadır. Bunun nedeni BCC modeli ile yerel etkinlik, CCR modeli ile genel etkinlik değerinin elde edilmesidir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where scarce resources are even more valuable, achieving the targets set by using fewer resources has been the most important competitive factor. Organizations should utilize their resources more effectively and they have to aim the increase in their effectiveness continuously. To increase their effectiveness, organizations should analyze whether they are effective or not. While, effective organizations should search for the way that how to be more effective, organizations that are less effective than others should realize why they are ineffective by taking sample the others who are working for the same targets and they should make planned arrangements in their input or output variables. Data Envelopment Analysis is a method that is non-parametric based on math equations to calculate the activity levels by evaluating input and output variables together. In this study, the effectiveness analysis of 28 different Forestry Regional Directorates was carried out by using Data Envelopment Analysis. Seven different variables of four were input variables and three were output variables determined. Data envelopment analysis; Output oriented CCR, output-oriented BCC, output-oriented super BCC, and output-oriented super BCC models are used. According to the results of the output-oriented CCR model, 11 regional directorates are considered as“1”effective, while 17 regional directorates are not fully effective. In the output-oriented BCC model, the number of effective KVBs increased from 11 to 21. In BCC model, efficiency values are equal to or greater than CCR model. The reason for this is the local efficiency with the BCC model and the general efficiency value with the CCR model.