Kahramanmaraş şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek bazı soya fasulyesi (Glycine max (L.) merrill) çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield components of some soybean (Glycine max (L.) merrill) varieties grown as a second crop in Kahramanmaraş conditions
  1. Tez No: 625501
  2. Yazar: FATMANUR DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ RAHMİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma; Kahramanmaraş şartlarında 2017 yılında ikinci ürün olarak bazı soya fasulyesi çeşitlerinin verim ve verim unsurlarını belirlemek amacıyla Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'ne tahsis edilen Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü deneme alanına kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada Ataem, Atakişi, Arısoy, Bravo, Cinsoy, Çetinbey, May 5312, May 5414, Nova, SA 88, Türksoy ve Umut olmak üzere 12 soya fasulyesi çeşidi kullanılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmaya konu olan çeşitlere ait; bitki boyu, yan dal sayısı, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tane sayısı, ilk bakla yüksekliği, kapsül boyu, kapsül eni, kapsül tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, tane verimi, ham yağ oranı, ham yağ verimi, ham protein oranı, ham protein verimi gibi önemli özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre denemeye alınan soya fasulyesi çeşitlerinden en yüksek tane verimi Çetinbey (348.65 kg da-1) çeşidinden elde edilmiş, en yüksek ham yağ oranı Türksoy (%21.74) çeşidinden ve en yüksek ham protein oranı ise Cinsoy (% 31.22) çeşidinden elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan soya fasulyesi çeşitleri içerisinde tane verimi açısından öne çıkan Çetinbey çeşidi Kahramanmaraş ikinci ürün şartları için önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This work; It was established and carried out in the“East Mediterranean Transitional Zone Agricultural Research of Institute trial area”in order to determine the yield and yield components of some soybean varieties as the second product in 2017 under Kahramanmaraş conditions. In the experiment, 12 soybean varieties were used: Ataem, Atakişi, Arısoy, Bravo, Cinsoy, Çetinbey, May 5312, May 5414, Nova, SA 88, Türksoy and Umut. The experiment was set up in three replications according to the randomized blocks experimental design. Belonging to the varieties subjected tothe study; properties such as the number of first flowering days, number of full flowering days, physiological maturity days, plant height, number of minor branches, height of first branch, number of capsules in the plant, capsule length, capsule width, capsule weight, capsule seed number, capsule seed weight, thousand seed weight, crude protein ratio and crude oil ratio were examined. According to the results of the research, the seedhighest seed yield was obtained from Çetinbey (348.65 kg da-1) variety, the highest crude oil ratio was observed in Türksoy (21.74%) variety and the highest crude protein ratio was determined from Cinsoy (31.22%) variety. Çetinbey variety, which stands out in terms of seed yield among the soybean varieties used in the study, is recommended for the second product conditions of Kahramanmaraş.