Gömülü mandibular 3. molar çekiminden sonra meydana gelen komplikasyonlar ile oksidatif stres arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between complications after impacted mandibular third molar extraction and oxidative stress
- Tez No: 625531
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Sürme zamanı geldiği halde çeşitli sebeplerle ağız içinde yer alamamış dişler gömülü diş olarak adlandırılır. Tüm dişler arasında gömülü kalma insidansı en yüksek olan dişler mandibular üçüncü molarlardır. Bu yüzden gömülü üçüncü molar operasyonları ağız, diş ve çene cerrahisi pratiğinde en çok gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu operasyonlar sonunda çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilmekle beraber en sık rastlanılanları ağrı, ödem ve trismustur. Bu komplikasyonların cerrahi travmaya bağlı olarak enflamatuar yanıt sonucu ortaya çıktığı bilinmektedir. Reaktif oksijen türlerinin (ROT) son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalarda birçok fizyolojik ve patolojik durumla ilgili olduğu ve enflamasyonda etkin bir görev aldığı gösterilmektedir. Bununla birlikte diş hekimliğinde oksidatif stres ile ilgili birçok çalışma yapılmış olmasına rağmen gömülü mandibular üçüncü molar operasyonlarından sonra meydana gelen komplikasyonlarla oksidatif stres ilişkisini değerlendiren herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu çalışma gömülü mandibular üçüncü molar dişleri bulunan hastaların oksidatif stres seviyelerinin belirlenmesi ve postoperatif komplikasyonlarla olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gömülü mandibular üçüncü molar dişi bulunan 47 hasta dâhil edilmiştir. Hastalardan preoperatif ve postoperatif 3. günde tükürük örnekleri alınarak total antioksidan seviye (TAS), total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ) değerleri analiz edilmiştir. Hastaların ayrıca preoperatif ve postoperatif 3. gün ödem, ağrı ve ağız açıklığı değerleri kayıt edilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda postoperatif 3. günde hastalarda belirgin derecede ödem, trismus meydana geldiği ve ağrı skorlarının yüksek olduğu ve postoperatif 3.
Özet (Çeviri)
Althought it is time to eruption, teeth that are not in the mouth for various reasons are called impacted teeth. Among all teeth, the mandibular third molar teeth are the most impacted teeth. Therefore, the impacted third molar operations are the most common procedures in maxillofacial surgery practise. Although various complications may occur at the end of these operations, the most common are pain, edema and trismus. These complications are known to occur as a result of an inflammatory response due to surgical trauma. Reactive oxygen species (ROS) have been shown in recent scientific studies to be related to many physiological and pathological conditions and take an active role in inflammation. However, although there have been many studies on oxidative stress in dentistry, no studies evaluating the relation between oxidative stress and complications occurring after the impacted mandibular third molar extraction have been found. Therefore, this study was performed to evaluate the relationship of impacted mandibular third molar to determine the level of oxidative stress in patients with teeth and postoperative complications. 47 patients with impacted mandibular 3rd molar teeth were included in the study. Saliva samples were taken before and 3 day after surgery and total antioxidant level (TAS), total oxidant level (TOS) and oxidative stress index (OSI) values were examined. Also, preoperative and postoperative 3rd day edema, pain and mouth opening values were recorded.