Gömülü alt üçüncü molar cerrahisi sonrası ağrı, trismus ve ödemin kontrolünde Oksaprozin ve Naproksen Sodyumun etkinliklerinin araştırılması
Evaluation of Oxaprozin and Naproxen Sodium on pain, trismus and swelling after surgical extraction of mandibular third molars.
  1. Tez No: 225804
  2. Yazar: İSA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gömülü alt üçüncü büyük azı dişlerinin cerrahi çekimi oral ve maksillofasiyal cerrahi alanında sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bu cerrahi işlemden sonra en sık meydana gelen komplikasyonlar ödem, ağrı ve trismustur. Bu çalışmada alt üçüncü azı dişlerin çekiminden sonra meydana gelen ödem, ağrı, trismusun önlenmesi veya azaltılması amacıyla, uzun süre etkili bir non-steroid antiinflamatuar ilaç olan oksaprozin, naproksen sodyum ve placebo karşılaştırıldı.Çalışma çift taraflı gömülü alt büyük azı dişlere sahip 30 gönüllü hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastaların yaşı 18 ile 25 arasında değişmekteydi. Tüm hastalar öncelikle gömülü yirmi yaş dişinin çekimi açısından değerlendirildikten sonra çalışmaya dahil edildi. Hastalar çift kör, crossover, yöntemine göre operasyon sonrasında oksaprozin, naproksen sodyum veya placebo gruplarına rastgele atandı. Operasyon sonrası oluşan ödem, operasyon öncesinde ve sonrasında alınan ultrason kayıtlarıyla ölçüldü. Trismus operasyon öncesi ve sonrasında kumpas yardımıyla ölçülen ağız açıklıklarının kaydedilmesiyle karşılaştırıldı. Ağrı değerlendirilmesinde ise görsel ağrı skalası kullanıldı.Operasyon ve sonrasındaki süreçte hiçbir hastada enfeksiyon, kuru soket, kanama ve yara iyileşmesinde gecikme gibi komplikasyonlar ve ciddi yan etki rapor edilmemiştir. Böylelikle yan etkiler nedeniyle ilaca devam edilmeme gibi bir durumla karşılaşılmadı.İstatistiksel olarak değerlendirildiğinde, cerrahi sonrası ağrı parametreleri açısından oksaprozin ve naproksen sodyum alan hastalarda, placeboya nazaran daha üstün sonuçlar görülmesine karşın, ödem açısından herhangi bir fark elde edilemedi. Ağız açıklığı ölçümleri yönünden değerlendirildiğinde, oksaprozin ve naproksen sodyum arasında herhangi bir fark bulunamamasına karşın, istatistiksel olarak 3. günde naproksen sodyumun plasebodan daha etkili olduğu görüldü.Sonuç olarak oksaprozinin, naproksen sodyum ile benzer etkinlikte olduğu ve gömülü diş cerrahisi sonrasında veya öncesinde kullanımının uygun olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Extraction of impacted mandibular third molars is a common procedure in oral and maxillofacial surgery. The most common complications after this surgery are oedema, pain and trismus. In this study, oxaprozin which is a long-acting non-steroidal anti-inflammatory drug, naproxen sodium and placebo were compared in terms of preventing or minimalize edema, pain, trismus after impacted madibular third molar surgery.Present study was performed in 30 volunteer patients who have bilaterally impacted mandibular third molar. The age of our patients actually ranged from 18 to 25. All these patients had been previously examined and confirmed to have their impacted teeth removed. Patients were assigned in order double-blind, crossover, randomized to one of three surgery groups and received oxaprozin or naproxen sodium or placebo, postoperatively. Postoperative edema was measured with ultrasonographic imagery taken before and after surgery and trismus was measured by a comparison of preoperative maximum interincisal opening to postoperative incisal opening with the assistance of calipers. Pain was assessed with the visual analogue scale.During the operations or postoperative periods, none of the patients reported complications such as an infection, dry socket, bleeding or recovery delay and no serious side effect was reported. Therefore, there was no report to discontinue the medication because of side effects.The patients administered oxaprozin and naproksen showed superior results than placebo after surgery in terms of pain parameters, but have no effect on the facial swelling after impacted tooth surgery, statistically significant. Comparing oxaprozin and naproksen groups there was no differences on the mouth opening measures, but statistically naproksen showed superior effect than placebo only post operative 3rd day.In conclusion, oxaprozin and naproxen sodium have similar effect and use of these drugs on preoperative or postoperative for third molar surgery is proposed.