Malignite kuşkusu olan oral kavite ve orofarengeal lezyonlu hastalarda fırça sitolojinin tanıdaki ve human papilloma virüs tespitindeki yeri
Diagnosis of brush sitology and human papilloma virus detection in patients with oral cavity and oropharengeal lesions that have A suspicion of mali̇gnancy
  1. Tez No: 625549
  2. Yazar: MERVE SELİMBABAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dünyada baş boyun kanserleri içinde en sık görülen oral kavite kanserleridir. Ülkemizde ise ikinci sıklıkta görülmektedir. Orofarinks kanserleri ise ülkemizde 8. sıklıktadır. Sigara ve alkol ile oral kavite - orofarinks kanserleri arasındaki ilişki bilinmektedir. Ayrıca baş boyun bölgesi kanserleri ile human papilloma virüs (HPV) enfeksiyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışmalar da vardır. Bu çalışmadaki amacımız; öncelikle malignite kuşkusu olan oral kavite ve orofarengeal lezyonlu hastalarda fırça sitolojik ve punch biyopsi sonuçlarının karşılaştırılarak tanıda etkinliğini kıyaslamaktır. Yine bu hastalarda sitolojik ve histolojik materyalde P16 antikoru için immünohistokimyasal çalışma yapmak, HPV DNA tayini ve tiplemesi yaparak da her ikisi açısından etkinliği kıyaslamaktır. Ek olarak non-invaziv bir yöntem olan sitolojik araştırma ile oral kavite ve orofarengeal lezyonlu hastalardaki fırça sitolojisiyle kontrol grubundaki lezyonu olmayan hastaların fırça sitolojileriyle karşılaştırak HPV'nin rolü var mı bunu ortaya koymaktır. Yedi (%10) olgu önceden tanımlı fırça biyopsi prosedürü yeterlilik kriterlerine uymadığı için çalışma dışı bırakılmıştır. Transepitelyal fırça biyopsi örnekleri yeterli olan 63 hasta çalışma grubuna alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Oral cavity cancers, which are the most common of head and neck cancers in the world, are the second in our country. On the other hand, oropharynx cancers are the 8th most common type of cancer in Turkey. The relationship between smoking, alcohol and oral cavity/oropharyngeal cancers is well known. There are also studies revealing the relationship between head and neck cancers and human papilloma virus (HPV) infections. First of all, the purpose of the study is; to compare the effectiveness of brush cytology and punch biopsy in pathological diagnosis in patients with suspected malignancy oral cavity/oropharyngeal lesion. In addition, to investigate the effectiveness of these two methods by performing immunohistochemical study and HPV DNA determination for P16 antibody in cytological and histological material in these patients. The role of HPV was investigated by comparing brush cytologies of patients with oral cavity / oropharyngeal lesion and control group. Seven (10%) cases don't meet the predefined brush biopsy procedure qualification criteria, were excluded from the study. 63 patients with sufficient transepithelial brush biopsy samples were included in the study group.